Reklama

Strona główna

Fot. Defence24.pl.

Przemysł skorzysta na rakietowym Homarze. Amerykańska oferta HIMARS [Defence24.pl TV]

 - Przy pracy z polskim przemysłem nad polonizacją programu nawiązaliśmy ścisłą współpracę z HSW i innymi partnerami branżowymi w Polsce - podkreśla w rozmowie z Defence24.pl Joe L. Garland, Vice President Lockheed Martin Missiles and Fire Control w związku z ofertą systemu rakietowego HIMARS w ramach programu Homar. Przedstawiciel Lockheed Martin omawia także ofertę koncernu w ramach programu Wisła oraz kontrakt na dostawy pocisków manewrujących JASSM dla Wojska Polskiego.

Lockheed Martin oferuje Polsce system rakietowy HIMARS w ramach programu Homar, który ma zapewnić zdolność do zwalczania celów na odległości do 300 km. Amerykańska spółka proponuje także pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe PAC-3. Jest producentem pocisków JASSM, jakie trafią na wyposażenie polskich F-16 i jest gotowa wspierać rządy Polski i Stanów Zjednoczonych w wypadku podjęcia decyzji o zakupie pocisków w odmianie zwiększonego zasięgu JASSM-ER.

System HIMARS jest wykorzystywany w siłach zbrojnych Stanów Zjednoczonych i innych państw. Jest uzbrojony w 2 typy pocisków – GMLRS o zasięgu około 80 km, zwany „karabinem snajperskim” oraz ATACMS o zasięgu 300 km. Obydwa systemy rakietowe charakteryzują się dużą precyzją i wysoką zdolnością zwalczania celów – zwraca uwagę Joe Garland, Vice President Lockheed Martin Missiles and Fire Control.

Lockheed Martin prowadzi ścisłą współpracę z polskimi przedsiębiorstwami, w tym z Hutą Stalowa Wola oraz z innymi podmiotami zaangażowanymi w projekt Homar w zakresie polonizacji programu. Przedstawiciele krajowego przemysłu złożyli wizytę w zakładzie Lockheed Martin w Teksasie oraz w zakładzie produkcyjnym w Camden w stanie Arkansas, gdzie zapoznali się z procesami związanymi z produkcją systemu HIMARS.

Koncern oferuje Polsce również pociski przeciwlotnicze i przeciwrakietowe PAC-3 w ramach programu Wisła. Rakiety tego typu charakteryzują się zdolnością hit-to-kill, czyli zwalczania celu bezpośrednim trafieniem. Mogą zwalczać skutecznie zarówno pociski balistyczne, jak i cele aerodynamiczne (samoloty czy rakiety manewrujące).

Polska jest trzecim użytkownikiem eksportowym pocisków JASSM, po Australii i Finlandii. Joe L. Garland, Vice President Lockheed Martin Missiles and Fire Control wyraził zadowolenie z możliwości podpisania stosownej umowy z Polską. Integracja systemów AGM-158A (wariant podstawowy) odbywa się na myśliwcach F-16, które również zostały dostarczone przez Lockheed Martin. Koszt prac integracyjnych jest wliczony w cenę kontraktu.

Obecnie trwają rozmowy rządów Polski i Stanów Zjednoczonych odnośnie udostępnienia Siłom Powietrznym pocisków JASSM-ER, o zwiększonym zasięgu, wynoszącym według dostępnych informacji ponad 900 km. Lockheed Martin jest gotowy do wsparcia władz amerykańskich i polskich w zakresie ewentualnych dostaw pocisków w wariancie JASSM-ER.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze