Strona główna
Projekt Kormoran II "głównym zadaniem" OBR CTM [Defence24.pl TV]
Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., realizując zadania w ramach działań Polskiej Grupy Zbrojeniowej, skupia się przede wszystkim na obszarze bezpieczeństwa morskiego państwa. W tym obszarze głównym dzisiaj zadaniem dla nas jest realizacja projektu Kormoran II - mówił w rozmowie z Defence24.pl dr inż. Andrzej Kilian, prezes zarządu OBR CTM podczas odbywającego się w Kielcach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2016.
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
"Ośrodek Badawczo Rozwojowy na okręt Kormoran II dostarcza system walki" - mówił prezes Kilian. Jak zaznaczył, wspomniany system składa się z systemu dowodzenia oraz z integracji uzbrojenia - dostarczanego m.in. przez Centrum Techniki Morskiej. Jest to sonar, system demagnetyzacji dynamicznej czy inne uzbrojenie.
Prezes Andrzej Kilian podkreślił, że system będzie w stanie działać w ramach sił własnych oraz koalicyjnych, co jak zaznaczył jest dzisiaj istotnym elementem dla każdego tego typu okrętu.
Dzisiaj zdolności okrętu, każdego okrętu, zależą od systemu, który jest na tym okręcie instalowany. W tym przypadku system pozwoli okrętowi wykonać w pełni zadania dotyczące zwalczania zagrożeń minowych na morzu, czyli wykrycia min, identyfikacji czy jest to mina, czy nie, oraz doprowadzenia do zniszczenia lub neutralizacji tej miny.
"Również wystawiamy w Kielcach w tym roku systemy radiowe. Jest to konstrukcja całkowicie polska. Przedstawiamy wybrane elementy tzw. rodziny Radio - to są radiostacje krótkofalowe RKP i RKS" - mówił w rozmowie z Defence24.pl. Dodał również, że są one przeznaczone do zastosowania w wojsku i mam nadzieję, że staną się podstawowym elementem wyposażenia radiowego systemów, które będą dostarczane dla Wojska Polskiego. Mówił tu o systemach BMS, ale także w projektach Wisła i Narew.
Okręt Kormoran II jako system musi być dzisiaj uzupełniony o dodatkowe narzędzia. Jednym z takich narzędzi jest platforma sensoryczna, która została zrealizowana przez Ośrodek w ramach działań międzynarodowych, w ramach działań Agencji Europejskiej.
Wspomniana platforma pozwoli na wykrywanie min zagrzebanych, a jej "ideą" jest uniwersalność w zakresie wykorzystania. Jak zaznaczył, platforma "może być również wykorzystywana w działaniach nie tylko militarnych, ale również w życiu cywilnym".
"Rozwiązania nasze są elastyczne i mogą być dopasowane do każdych potrzeb naszych sił zbrojnych" - podsumował prezes zarządu OBR CTM podczas rozmowy z Defence24.pl.
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.