Reklama

Strona główna

Postępy w pracach nad ORP Kormoran [Defence24.pl TV]

”Naszym wspólnym założeniem jest zakończenie badań kwalifikacyjnych jeszcze we wrześniu z intencją do przekazania okrętu użytkownikowi w czwartym kwartale bieżącego roku” - powiedział w rozmowie z Defence24 Bartłomiej Pomierski, wiceprezes zarządu Remontowa Shipbuilding S.A., odnosząc się do kwestii wejścia do służby niszczyciela min ORP Kormoran. 

"Jesteśmy w finalnej fazie przeprowadzenia badań kwalifikacyjnych okrętu ORP Kormoran" - zaznaczył wiceprezes Promierski. Wnioski dotyczące okrętu prototypowego wprowadzane są na bieżąco, a wnioski z jego eksploatacji w przełożeniu na zalecenia do produkcji seryjnej muszą zostać uzgodnione z Zamawiającym. 

 

Resort obrony zakłada, że zamówienie na kolejne dwa okręty ma zostać złożone jeszcze w tym roku. W przypadku kontraktu na holowniki, podpisanego 19 czerwca Remontowa jest na etapie opracowywania projektu technicznego i wyboru dostawców głównych urządzeń dla systemów, w które jednostki będą wyposażone.

We wrześniu firma dostarczyła algierskiej marynarce wojennej żaglowiec El-Mellah dla Wyższej Szkoły Morskiej Algierii. Pomierski podkreślił, że przy tworzeniu okrętu Remontowa korzystała z wiedzy jednego z najlepszych ekspertów w tym zakresie na świecie inżyniera Zygmunta Chorenia, natomiast sama budowa odbyła się z wykorzystaniem potencjału firmy oraz jej kooperantów. 

Żaglowiec szkolny (El-Mellah - przyp. red.) oprócz (...) bycia jednostką treningową, na której szkolimy kadetów z umiejętności morskich (...), jest także (...) pływającym przedstawicielstwem państwa, co ma niebagatelną role dla promocji jego kultury, gospodarki (...) przy okazji wizyt w portach, regat, róznego rodzaju zadań, jakie ten żaglowiec będzie realizował.

Bartłomiej Pomierski, Wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A.

 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama