Ten system jest wielopoziomowy i stanowi pełne zabezpieczenie przed przeciwdziałaniem aktualnie stosowanym w samolotach - mówił w rozmowie z Defence24.pl TV o rozwiązaniach systemów naprowadzania pocisków przeciwlotniczych Grom i Piorun Janusz Noga, prezes zarządu CWR Telesystem-Mesko Sp. z o.o.
I Grom, i Piorun charakteryzują się tym, że są odporne na zakłócenia, które są stosowane przez nosiciele - przez samoloty, przez śmigłowce. Ten system pozwala na rozróżnienie w kilku aspektach - spektralnym, energetycznym, czasowym.
Jak podkreślił prezes Janusz Noga, celem CWR Telesystem-Mesko jest "panowanie" nad podstawowymi technologiami związanymi z systemami naprowadzania w Polsce. W spółce produkowane są m.in. "od podstaw" detektory promieniowania podczerwonego dla przenośnych zestawów przeciwlotniczych Grom i Piorun.
Rakiety te, obok wyrzutni przenośnych czy np. zestawów Poprad i Pilica, mogą stanowić uzbrojenie MSR „Kusza”, opracowanego z własnej inicjatywy przez Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko Sp. z o.o. we współpracy z Mesko S.A. oraz Instytutem Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej.
Cechami całego zestawu są jego modułowość i kompaktowość pozwalające na zamontowanie „Kuszy” na lekkich pojazdach, w tym o masie do 3,5 tony, i platformach. Dzięki temu istnieje możliwość jej wykorzystania także w Wojskach Obrony Terytorialnej, na niewielkich jednostkach pływających oraz innych, doraźnie przygotowywanych punktach obrony. „Kusze” zapewniają bowiem osłonę przeciwlotniczą do pułapu 3500 m i do odległości 5-5,5 km (z rakietami „Grom”) lub do ponad 6 km (z rakietami „Piorun”).
Czytaj więcej: MSPO 2017: Lekki mobilny system przeciwlotniczy „Kusza”
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach