Strona główna

Pierwsze Mastery w Dęblinie. Otrzymają imię "Bielik"

  • Fot. chor. Przemyslaw Ciucki/DGRSZ
  • Fot. Raytheon
  • Image Credit: Chor. Marta Serafin/4SKS

Pierwsze polskie samoloty szkolne Leonardo M346 Master przyleciały do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego z zakładów lotniczych Venegone we Włoszech. Niebawem odbędzie się uro­czy­stość oficjalnego powi­ta­nia samo­lo­tów w Polsce oraz nada­nia im imie­nia “Bielik”.

Historyczne lądowanie dwóch z ośmiu zamówionych przez Polskę samolotów M346 Master miało miejsce 14 listo­pada 2016 r. o godzinie 16:15. Były to maszyny o numerach 7702 i 7703, za sterami których zasiadły mieszane załogi, złożone z pilotów doświadczalnych Leonardo Aircraft i instruk­to­rów z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego — ppłk Konrada Madeja oraz mjr Tomasza Czerwińskiego. Podczas ostatniej fazy lotu M346 Master towarzyszyły cztery samoloty TS-11 Iskra, które reprezentują odchodzącą właśnie generację maszyn szkolnych.

Czytaj też: Leonardo Aircraft: „Mastery dla Polski i Włoch w pierwszej kolejności”

Zdarzenie to dopiero otwiera drogę do przyjęcia następców TS-11 Iskra na wyposażenie sił powietrznych. Niebawem rozpocznie się procedura testów sprawdzających zgodność przybyłych M346 ze specyfikacją zawartą w kontrakcie. Dopiero po potwierdzeniu wypełnienia wszystkich wymagań maszyny wejdą formalne na wyposażenie Polskich Sił Powietrznych. Jednak zgodnie z nieoficjalnymi informacjami z MON, proces ten może się poważnie opóźnić, gdyż nie wszystkie wymagane parametry zostały zaimplementowane.

Start polskiego M346 Master z lotniska Venegono we Włoszech:

Wraz z nowymi maszynami Polskie Siły Powietrzne pozyskały również rozbudowany system szkolenia, złożony z symulatorów i dodatkowego wyposażenia. Całkowita wartość kontraktu na system szkolenia zaawansowanego, w skład którego wchodzi osiem samolotów z opcją na kolejne cztery to niemal 1,2 mld złotych. Kolejne M346 będą dostarczane parami, najprawdopodobniej w lutym, maju i październiku 2017 roku. Polskie maszyny Leonardo M346 Master mają otrzymać nazwę "Bielik". 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze