Strona główna

PGZ rozszerza współpracę z MEADS. Podpisano list intencyjny

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Konsorcjum MEADS International podpisało list intencyjny z Polską Grupą Zbrojeniową, dotyczący współpracy w ramach programu Wisła.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Założeniem porozumienia jest objęcie przez PGZ roli partnera w konsorcjum MEADS International, obok MBDA i Lockheed Martin. W założeniu ma to zapewnić Polskiej Grupie Zbrojeniowej udział w rozbudowie i eksporcie systemu MEADS, jeśli zostanie on pozyskany przez Wojsko Polskie. „Poprzez to porozumienie, znacząco większy niż 50-procentowy udział w produkcji w odniesieniu do wartości kontraktu na system Wisła, będzie wykonywany przez polski przemysł i instytuty.” – podkreśla Marty Coyne, Dyrektor Rozwoju Biznesu MEADS International.

Wśród obszarów kooperacji wymienia się współprodukcję pocisków PAC-3, wytwarzanie i testowanie aktywnej, radarowej głowicy samonaprowadzającej dla pocisków rakietowych, a także produkcję „niskokosztowego” pocisku, i integrację go z zestawem MEADS w ramach programu Wisła. Wiadomo, że w kooperacji dotyczącej produkcji pocisków rakietowych istotną rolę mają odegrać zakłady Mesko S.A.

Współpraca ma też objąć technologie radarowe, włącznie z produkcją pakietów półprzewodnikowych modułów nadawczo-odbiorczych i zintegrowanych monolitycznych układów mikrofalowych opartych na technologii GaN, a więc istotnych elementów stacji radiolokacyjnych z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA. Oprócz tego, PGZ miałaby uczestniczyć w pracach badawczo-rozwojowych i integracyjnych. Polska Grupa Zbrojeniowa ma też odegrać główną rolę w pracach, które miałyby dostosować MEADS do specyficznych wymagań Sił Zbrojnych RP.

Medium Extended Air Defense System jest oferowany Polsce w ramach programu Wisła. W ubiegłym roku system został wybrany przez ministerstwo obrony Niemiec jako następca zestawów Patriot. Obecnie podstawowe uzbrojenie systemu MEADS stanowią pociski PAC-3 MSE, ale w Niemczech zostanie zintegrowany z systemem IRIS-T SL krótkiego zasięgu. 

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze