Strona główna

NCSS na targach w Kielcach i na forum w Krynicy. Prezentacja trzech raportów

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Na trwającym w Kielcach Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego obecni są eksperci z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Przedstawią tam wyniki projektów dotyczących przyszłości rozpoznania obrazowego w Siłach Zbrojnych RP oraz pozyskiwania zasobów obronnych w Grupie Wyszehradzkiej. Z kolei podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy analitycy NCSS zaprezentują podsumowanie prac nad międzynarodowym projektem badawczym dotyczącym rynku gazu i bezpieczeństwa energetycznego w państwach Grupy Wyszehradzkiej.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

"Zasady pozyskiwania zasobów obronnych w Grupie Wyszehradzkiej" to nazwa międzynarodowego projektu badawczego, w którym udział brali eksperci ze wszystkich krajów Grupy Wyszehradzkiej. Jego celem jest ocena wydatkowania środków na zasoby obronne przez państwa Grupy. W raporcie końcowym podsumowującym projekt eksperci wskazują m.in. na potrzebę ujednolicenia sposobu pozyskiwania zasobów w regionie poprzez wspólne planowanie wydatkowania środków na ten cel.

W prezentacji, która odbędzie się podczas MSPO 2016, udział wezmą prof. Todor Tagarev (były Minister Obrony Narodowej Bułgarii, obecnie Dyrektor Instytutu Obrony w Sofii), Jaroslav Nad‘ (Dyrektor Programów Obronnych i Bezpieczeństwa w Słowackim Instytucie Polityki Bezpieczeństwa), kmdr rez. dr Bohdan Pac (obecnie adiunkt w Bałtyckim Ośrodku Logistyki Stosowanej na Wydziale Zarządzania i Finansów Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku), Tamas Csiki (jest pracownikiem naukowym w Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem i Strategią na Narodowym Uniwersytecie Służby Publicznej w Budapeszcie), Antonin Novotny (asystent w Centrum Studiów nad Wojskowością i Bezpieczeństwem na Uniwersytecie Obrony w Brnie) oraz Mariusz Kordowski (Dyrektor Pionu Militarnego w NCSS). Ten sam raport zostanie przedstawiony podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, gdzie wyniki pracy zaprezentuje ekspert NCSS kmdr por. rez. dr Bohdan Pac.

W trakcie MSPO 2016 Narodowe Centrum Studiów Strategicznych przedstawi również wyniki prac nad projektem o nazwie "Przyszłość Rozpoznania Obrazowego w Siłach Zbrojnych RP". W obszernym raporcie, przesłanym już kierownictwu MON oraz Karcie Kierowniczej Sił Zbrojnych RP, eksperci wskazują na rosnące wymagania w zakresie osiągania interoperacyjności stawiane poszczególnym systemom funkcjonującym w Siłach Zbrojnych RP oraz kierunki rozwoju poszczególnych systemów rozpoznania obrazowego. Wyniki analizy i rekomendacje NCSS przedstawi Dyrektor Pionu Militarnego w NCSS, Mariusz Kordowski w towarzystwie ekspertów prof. Andrzeja Najgebauera oraz Wojciecha Zalewskiego.

Z kolei w ramach krynickiego Forum Ekonomicznego będzie miała miejsce prezentacja podsumowująca badania prowadzone równolegle we wszystkich państwach grupy V4 w ramach ramach międzynarodowego projektu badawczego pod egidą NCSS o naziwe "Rynek gazu i bezpieczeństwo energetyczne w państwach Grupy Wyszehradzkiej: modele, wyzwania, perspektywy". Prezentację przedstawią dyrektor Pionu analitycznego NCC Adam Kowalczyk oraz ekspertka NCSS dr hab. Natalia Slobodian. W panelu towarzyszącym jako prelengenci, oprócz przedstawicieli NCSS, wystąpią Konrad Szymański, Sekretarz Stanu ds. Europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Michał Kurtyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii.

Harmonogram prezentacji NCSS podczas MSPO i Forum Ekonomicznego:

7.09. - "Zasady pozyskiwania zasobów obronnych w Grupie Wyszehradzkiej." - Forum Ekonomiczne, godz. 10:30.

8.09. - "Rynek gazu i bezpieczeństwo energetyczne w państwach Grupy Wyszehradzkiej: modele, wyzwania, perspektywy.", Forum Ekonomiczne, godz. 11:45 – 12:45.

8.09. – „Przyszłość Rozpoznania Obrazowego w Siłach Zbrojnych RP”, MSPO 2016, godz. 12:00 – 13:00.

8.09. - „Zasady pozyskiwania zasobów obronnych w Grupie Wyszehradzkiej.” – MSPO 2016, godz. 11:00 – 12:00. 

Czytaj też: Informacje z MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze