Reklama

Strona główna

Fot. Defence24.pl

NASAMS i morskie systemy Kongsberg w Kielcach [Defence24.pl TV]

NASAMS opiera się na otwartej architekturze, w ramach której zawrą się kompetencje i technologie pochodzące z Polski. Dlatego chcemy kontynuować tę kooperację z polskim przemysłem, szczególnie z PGZ - powiedział Defence24.pl Eirik Lie, Executive Vice President-Integrated Defence Systems w koncernie Kongsberg, podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. 

Jak podkreślił przedstawiciel Kongsberg, firma była w Polsce dość aktywna w ciągu ostatniej dekady (dostarczenie nadbrzeżnego systemu rakietowego, we współpracy z polskim przemysłem, dla Marynarki Wojennej RP) i chce kontynuować tę kooperację z polskim przemysłem.

"NASAMS to najlepiej sprzedający się system przeciwlotniczy średniego zasięgu na świecie" - mówił Eirik Lie, dodając, że w rozwój systemu zaangażowało się siedem państw. Jak podkreśla, NASAMS opiera się na otwartej architekturze, w ramach której zawrą się kompetencje i technologie pochodzące z Polski. "Dlatego chcemy kontynuować tę kooperację z polskim przemysłem, szczególnie z PGZ" - podkreślił. List intencyjny dotyczący współpracy Kongsberg z Polską Grupą Zbrojeniową został podpisany w maju br. 

NASAMS jest systemem gotowym do dostawy, niskiego ryzyka. Jednak NASAMS to także system usprawniony, zbudowany w oparciu o otwartą architekturę, co oznacza, że jego ewolucja będzie trwać, i będą w jego ramach wprowadzane nowe komponenty i nowe zdolności. Oznacza to, że możemy zaimplementować w jego ramach technologię radarową, radar z Polski, technologię rakietową z Polski, lub możemy podjąć współpracę w ramach rozwijania różnych technologii, razem z Polską.

Eirik Lie, Executive Vice President-Integrated Defence Systems

Według planu dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej i polskiego przemysłu, podmioty te "zostaną zaangażowane we wszystkie aspekty rozwoju systemu NASAMS". Zawiera on z jednej strony budowę kompetencji w oparciu o NASAMS oraz wytwarzanie komponentów systemu, czy też zawieranie w systemie nowych elementów - korzystnych także w odniesieniu do polskich potrzeb. Za przykład podaje tutaj technologie radarowe i rakietowe. "Wierzę, że skoro Polski MON oświadczył, że wybór padł na system Patriot, jest to także korzystne dla systemu NASAMS, z uwagi na integrację jaka istnieje między systemami NASAMS i Patriot" - podsumował.

Czytaj więcej: Norwegia buduje warstwową obronę powietrzną. A Polska?

Również siły zbrojne Norwegii planują zmodernizowanie posiadanych zestawów NASAMS, poprzez wyposażenie ich w pociski o dłuższym zasięgu w stosunku do obecnie używanych, zgodnie z planem opublikowanym przez tamtejszy resort obrony.

Czytaj więcej: Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy!

Eirik Lie wskazuje na partnerskie relacje z firmą Raytheon, producentem systemu Patriot, "które w takim przypadku także mogą okazać się korzystne, w toku integracji NASAMS z Patriotem" - także dla polskiego Ministerstwa Obrony. 

Podczas MSPO Kongsberg prezentował też pocisk przeciwokrętowy NSM, wykorzystywany przez Morską Jednostkę Rakietową. Podczas targów demonstrowano również inne elementy oferty koncernu dla sił morskich, w tym System Zarządzania Walką CMS, przeznaczony dla okrętów. Przedstawiciele Kongsberg podkreślają, że jest on na bieżąco modyfikowany i integrowany z uzbrojeniem czy sensorami, używanymi przez jednostki marynarki wojennej. 

W Kielcach demonstrowano też systemy nawigacyjne przeznaczone dla okrętów oraz systemy szkoleniowe, w tym PROTEUS pozwalający między innymi na prowadzenie szkoleń związanych z wykorzystaniem wielu elementów wyposażenia jednostek marynarki wojennej (np. Bojowe Centrum Informacji, uzbrojenie, sensory, mostek nawigacyjny) jednocześnie.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze