Strona główna
Nagrody Defender dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej
Podczas tegorocznej edycji MSPO cztery wyróżnienia trafiły do spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. ZM Tarnów otrzymały nagrodę Ministra Obrony Narodowej a PCO S.A., Belma S.A. i WCBKT S.A. „Defendery”.
Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. nagrodzono za wielolufowy karabin maszynowy „WLKM”, bydgoską Belmę wyróżniono za Sterowany Przeciwpancerny Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy „TULIPAN”, PCO S.A. za zespół kamer do samobieżnego Przeciwlotniczego Zestawy Rakietowego „POPRAD” oraz WCBKT S.A. za lotniskowy zasilacz hydrauliczny LZH/N.
Wyprodukowany przez ZM Tarnów wielolufowy karabin maszynowy „WLKM” to broń napędowa systemu Gatlinga, zasilana amunicją 12,7 mm x 99 NATO (.50 BMG) w taśmie rozsypnej M9. Zastosowanie bloku czterech wirujących luf pozwoliło osiągnąć szybkostrzelność 3600 strz./min. WLKM może być stosowany nie tylko jako uzbrojenie wieżyczki śmigłowca W-3PL Głuszec i lotniczego zasobnika strzeleckiego, ale także pojazdów lądowych, jednostek pływających oraz na stałych i przenośnych stanowiskach ogniowych. Przeznaczony jest do zwalczania siły żywej oraz celów naziemnych i powietrznych o zróżnicowanych charakterystykach odpornościowych.
Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
Lotniskowy zasilacz hydrauliczny produkcji WCBKT przeznaczony jest do obsługi wszystkich statków powietrznych użytkowanych w Polskich Silach Powietrznych. Zadaniem urządzenia jest dostarczenie cieczy hydraulicznej do instalacji samolotu, oczyszczenie jej oraz przetestowanie jego instalacji wewnętrznych. Jest to produkt całkowicie polski, antyimportowy a jego pełny proces produkcyjny, od projektu po serwis, jest realizowany przez WCBKT S.A..
Opracowany przez Bydgoską BELMA S.A. Sterowany Przeciwpancerny Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy „TULIPAN” przeznaczony jest do eliminowania z walki bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych oraz pojazdów ciężarowo – terenowych. Mina wyposażona jest w zapalnik niekontaktowy, akustyczno – termalny zdolny wykrywać obecność pojazdów wojskowych w strefie rażenia miny. Głowica bojowa typu EFP zdolna jest skutecznie razić cele z odległości kilkudziesięciu metrów. Mina może być wykorzystywana do osłony granic państwa, działań obronnych i opóźniających, osłony wycofywania wojsk własnych, osłony obiektów (no stanowisk dowodzenia) w rejonie rozmieszczenia wojsk i działań dywersyjnych.
Nagrodzony Defenderem zespół kamer (produkt PCO S.A.) tworzą dwie kamery zastosowane w systemie kierowania ogniem w SPZR „POPRAD”. Przeznaczone są do wykrywania i śledzenia samolotów, śmigłowców oraz obiektów naziemnych zarówno w warunkach dziennych (kamera telewizyjna KTVD-1M „HELIOS”), nocnych oraz przy ograniczonej widoczności (kamera termowizyjna KMW-3 „TEMIDA” z detektorem chłodzonym, pracująca w paśmie 3-5 m.).
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach