Wiadomości

WAT na MSPO: Bezzałogowy śmigłowiec Wabik i Cis do przerzutu Abramsów

bezzałogowy statek powietrzny WABIK
bezzałogowy statek powietrzny WABIK
Autor. M.Mitkow\Defence24

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego prezentuje na MSPO 2022 najnowsze rozwiązania technologiczne, które mają zapewnić wsparcie działaniom prowadzonym przez Wojsko Polskie.

Reklama

Podczas jubileuszowych 30. targów MSPO w Kielcach kolejny raz możemy zobaczyć rozwiązania proponowane przez Wojskową Akademię Techniczną. Wśród nich możemy znaleźć m.in autonomiczny śmigłowiec WABIK do misji patrolowych i ratowniczych, skanery laserowe czy system scentralizowanego zarządzania rojem bezzałogowych platform lądowych SCAR.

Reklama

Śmigłowiec WABIK jest przeznaczony do misji patrolowych (np. obszarów leśnych czy w przypadku pożarów) i poszukiwawczo-ratowniczych. Jego całkowita masa startowa wynosi 35 kg. Jest on wyposażony w głowicę optoelektroniczną DRI-200, dzięki której dostarcza obrazy wideo w zakresie światła widzialnego i podczerwieni w czasie rzeczywistym monitorując obszar kilkudziesięciu hektarów. Jest to pierwszy z trzech wynalazków uczelni, zgłoszonych w tym roku do nagrody targów Defender.

bezzałogowy statek powietrzny WABIK
bezzałogowy statek powietrzny WABIK
Autor. M.Mitkow\Defence24
bezzałogowy statek powietrzny WABIK
bezzałogowy statek powietrzny WABIK
Autor. M.Mitkow\Defence24

Kolejnym z rozwiązań technologicznych Wojskowej Akademii Technicznej zgłoszonym do tegorocznej nagrody Defender jest system scentralizowanego zarządzania rojem bezzałogowych platform lądowych SCAR. Jest to forma dodatkowego wyposażenia żołnierza, która została opracowana przez naukowców z Centrum Robotów Mobilnych Wydziału Inżynierii Mechanicznej, w ramach projektu NCBR. Składa się on z warstwy sprzętowej oraz programowej obejmującej rozwiązania dla elementów wyznaczonych do utworzenia roju, żołnierza-zarządcy oraz dowódcy ugrupowania. Ma on być w stanie zapewnić nie tylko wyższy poziom bezpieczeństwa, ale także natychmiastowy dostęp do sytuacji taktycznej w terenie działania roju.

Reklama
System scentralizowanego zarządzania rojem bezzałogowych platform lądowych SCAR
System scentralizowanego zarządzania rojem bezzałogowych platform lądowych SCAR
Autor. M.Mitkow\Defence24

Ostatnią z konkursowych technologii jest system wykrywania botów w sieci korporacyjnej BotTROP. Jest to nic innego jak program komputerowy do walki z cyberzagrożeniami, który do swojej pracy wykorzystuje sztuczną inteligencję. Służy dokładniej gromadzeniu ruchu sieciowego, jego późniejszej analizie pod kątem urządzeń zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem oraz graficzną prezentacją wyników. Program został dokładnie przetestowany zarówno przy użyciu symulowanego , jak i rzeczywistego ruchu złośliwego . Został on opracowany w ramach rozprawy doktorskiej oraz uczelnianego grantu badawczego Instytutu Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki.

system wykrywania botów w sieci korporacyjnej BotTROP
system wykrywania botów w sieci korporacyjnej BotTROP
Autor. M.Mitkow\Defence24

Oprócz wyżej wymienionych technologii konkursowych na stoisku Wojskowej Akademii Technicznej podczas tegorocznej imprezy MSPO znajdują się też inne rozwiązania. Uczelnia prezentuje takie koncepty technologiczne jak zaprojektowany przez naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji zautomatyzowany system modelowania wojskowej przejezdności terenu, federacyjny system wykrywania i reagowania na zagrożenia w cyberprzestrzeni DET-RES, skanery laserowe czy nową konstrukcję mostu składanego pod ruch ciężki MSC 23-150 „Cis". Rozwiązanie umożliwia budowę przepraw pod ruch jednokierunkowy dla pojazdów ciężkich (min. klasy obciążeniowej MLC 80 gąsienicowe oraz MLC 130 kołowe, co oznacza możliwość przerzutu czołgów M1A2 Abrams SEPv3 i przewożących je zestawów niskopodwoziowych) oraz ruch dwukierunkowy dla kolumn pojazdów MLC 40.

Mostu składany pod ruch ciężki MSC 23-150 „Cis”
Mostu składany pod ruch ciężki MSC 23-150 „Cis”
Autor. M.Mitkow\Defence24

Na wystaiwe można też zobaczyć prototyp mobilnego wieloczujnikowego systemu obserwacyjnego przeznaczonego do zabezpieczenia strefy nadgranicznej, technologię łącza otwartej przestrzeni Instytutu Optoelektroniki oraz polowy miernik silnych pól elektromagnetycznych PM-HPM1, który ma za zadanie mierzyć impulsowe promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie częstotliwości od 10 MHz do 12 GHz.

Stoisko Wojskowej Akademii Technicznej oferuje w tym roku bardzo ciekawe rozwiązania, które przyciągają wielu zainteresowanych nie tylko proponowanymi wynalazkami, ale także młodszych gości, którzy rozpatrują rozpoczęcie edukacji na opisywanej uczelni.

Komentarze (1)

  1. BadaczNetu

    A kiedy ktoś wyprodukuje prawdziwego Wabika - tani samolot, z reflektorem radarowym i autopilotem który będzie służył do kuszenia wrogiej OPL ? Koszt materiałowy to kilka tys PLN. Nawet jak zbrojeniówka dołoży swoje kilkaset % marży to powinno to być 10-100x tańsze od najtańszych rakiet przeciwlotniczych.