Reklama

Przemysł obronny

MSPO 2023 rusza już jutro

Targi MSPO Kielce
Targi MSPO Kielce
Autor. MSPO

Służba bezpieczeństwu kraju, zwiększanie dostępu do światowych technologii, wymiana myśli i doświadczeń są nadrzędnymi celami przyświecającymi organizatorom Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Jego 31. edycja zgromadziła 711 wystawców z 35 krajów.

Reklama

Ekspozycja tegorocznego MSPO zajmuje rekordową powierzchnię ponad 34 000 mkw., po raz pierwszy w historii znajduje się także w dodatkowo wybudowanej hali tymczasowej o wielkości 2800 mkw. Jest to absolutny rekord. Swoją wizytę w pierwszym dniu Salonu potwierdził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, również we wtorek w Targach Kielce pojawi się Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Do stolicy województwa świętokrzyskiego przybędą przedstawiciele przemysłu obronnego z 35 państwa, 350 firm z Polski i 361 firm zagranicznych. Kraje jakie zaprezentują się w Kielcach to: Australia (39 firm), Austria, Belgia, Chiny, Czechy, Dania (21 firm), Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Hongkong,  Indie, Izrael, Japonia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy (36 firm) , Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Stany Zjednoczone (51 firm) , Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Korea Południowa.  

Reklama
Targi MSPO w Kielcach
Targi MSPO w Kielcach
Autor. MSPO
Reklama

Korea Południowa po raz drugi

Rolę Kraju Wiodącego podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego ten azjatycki kraj pełni po raz drugi. Propozycja Rady Programowej, a następnie decyzja Ministerstwa  Obrony Narodowej, by zaproszenie do organizacji Wystawy Narodowej skierować do Republiki Korei, była krokiem naturalnym. Polski rząd zdecydował się na zakup olbrzymiej liczby sprzętu wojskowego z tego kraju, a porozumienia zostały podpisane między innymi podczas targów przemysłu obronnego w Kielcach w 2022 roku.

Czytaj też

Wystawa Narodowa Korei Południowej to prezentacja największych i najważniejszych osiągnięć przemysłu obronnego tego kraju, w  tym sprzętu, na który zamówienie złożyła polska armia, jak między innymi wyrzutnie rakietowe Chunmoo i czołgi K2 – rozpoczynające służbę w polskiej armii. Wśród nowoczesnych pojazdów są też kołowy opancerzony pojazd K808, wielozadaniowy bezzałogowy pojazd naziemny UGV, a także makiety dronów obronnych i bezzałogowych pojazdów lądowych. Miejsce na wystawie znalazły także lekki pojazd rozpoznania taktycznego KLTV Reconnaissance oraz opancerzony wóz taktyczny ATV napędzany wodorem oraz modele m.in. lekkich samolotów bojowych FA-50, które także będą służyć w polskich Siłach Zbrojnych, a nawet prototypu myśliwca wielozadaniowego KF-21.

W tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie MSPO koreańskich wystawców odwiedził Jong-Sup Lee Minister Obrony Narodowej Republiki Korei Południowej. Koreańska delegacja z ministrem na czele spotkała się z prezesem Andrzejem Mochoniem oraz grupą zadaniową Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Minister obejrzał między innymi powstające stoiska firm Hyundai-Rotem oraz Hanhwa.

  • Gratuluję sukcesu jakim jest organizacja MSPO, cieszę się że w tym roku Korea Południowa wystąpi w roli Kraju Wiodącego. Mam nadzieję, że dzięki Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego potencjał polskiego przemysłu obronnego oraz zdolność Polski w zakresie obronności będą stale rosnąć. Chciałbym zapewnić, że Korea dołoży wszelkich starań by wystawa okazała się sukcesem – powiedział na zakończenie wizyty w Targach Kielce minister Jong-Sup Lee.

PGZ partnerem strategicznym

Tradycyjnie już największym polskim wystawcą jest partner strategiczny MSPO - Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z firmami wchodzącymi w skład holdingu. Jak co roku, targom towarzyszy wystawa Sił Zbrojnych RP, którą organizuje Inspektorat Wsparcia SZ z Bydgoszczy pod hasłem „Nowy sprzęt - nowe wyzwania - nowe możliwości."

Merytorycznie podczas MSPO

W drugim dniu  Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Targami Kielce organizują debatę tematyczną wysokiego szczebla poświęconą transformacji europejskiego przemysłu obronnego. Wydarzenie umożliwi dyskusję na temat rozwoju polityki przemysłowej UE i  roli sektora przemysłu obronnego, międzynarodowej współpracy przemysłowej, w tym rozwoju synergii z sektorem kosmicznym w wymiarze wyzwań gospodarczych i obronnych. Celem jest wskazanie na zmianę  paradygmatu dotyczącego sposobów radzenia sobie ze zdolnościami obronnymi w Europie, po dziesięcioleciach uznawania pokoju i wolności przerwanej wojną w Ukrainie. Do udziału w debacie zaproszeni zostali ważni interesariusze europejskiego sektora obrony: Dr Christoph ATZPODIEN, Dyrektor Generalny Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Bezpieczeństwa i Obrony – BDSV, Tuija KARANKO, Sekretarz Generalny AFDA -  Stowarzyszenie Fińskiego Przemysłu Obronnego i Lotniczego, Robert JOUDKA Członek Zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (LDSIA), Henrik Navntoft SØNDERSKOV, główny konsultant Duńskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa  (DIDAS) oraz eksperci reprezentujący przemysł, politykę i środowisko akademickie. Debata zapewni platformę dla liderów instytucjonalnych i biznesowych do refleksji nad transformacją obronną Europy w zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa. Podczas czterech dni MSPO 2023 odbywają się aż 34 wydarzenia konferencyjne, konferencje prasowe, seminaria i spotkania.

Czytaj też

Na MSPO po raz pierwszy

Gro rozwiązań technologii prezentowanych w czasie targów oraz informacji o wydarzeniach związanych z MSPO każdego roku pojawia się w około 10 tysiącach publikacji medialnych. Jednak takiego wydawnictwa, jakie ma premierę w tym roku, jeszcze w historii Salonu nie było. „Krótka historia wielkiego marzenia" to album ukazujący 30 lat Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Publikacja ta przedstawia MSPO, także w kontekście zmian geopolitycznych. Album stworzony zgodnie z koncepcją prezesa Targów Kielce Andrzeja Mochonia, przygotowany przez pracowników ośrodka z pewnością zainteresuje nie tylko uczestników dotychczasowych edycji wydarzenia.

Czytaj też

Wiele wątków zamieszczonych w wydawnictwie ma i będzie miało kontynuację podczas kolejnych targów MSPO. Na kartach albumu pojawiają się zdjęcia tych, których wpływ na kształtowanie wydarzenia miał znaczenie i tych, którzy swoją obecnością podkreślili jego rangę. Znalazły się między innymi zdjęcia dokumentujące wizytę nieżyjącego już płk Alfreda Merrilla Wordena – amerykańskiego astronauty, uczestnika misji Apollo 15. Pułkownik Worden był honorowym gościem Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych podczas MSPO 2019. W 2023 na MSPO ma miejsce inauguracja projektu „Al Worden Endeavour Scholarship" na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi z naszego kraju  do podjęcia pracy jako inżynierowie i odkrywcy kosmosu. W finale projektu wyłonionych zostanie czterech uczniów i nauczyciel, którzy wezmą udział w tygodniowym szkoleniu dla astronautów w Space & Rocket Center w Stanach Zjednoczonych. Stypendium wspierają Polska Agencja Kosmiczna, Targi Kielce oraz Kallman Worldwide.

Komunikat prasowy Targi Kielce

Reklama

Komentarze

    Reklama