Reklama

Strona główna

MSPO 2017: Wspólna oferta bezzałogowców PGZ i ITWL

  • Fot. J. Sabak/Defence24.pl.
    Fot. J. Sabak/Defence24.pl.

PGZ podpisała z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych umowy rozwijające współpracę w zakresie Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych Atrax M i NeoX. 

W ramach dotychczasowej kooperacji zapoczątkowanej podpisanym w czerwcu ubiegłego roku listem intencyjnym PGZ S.A. wraz z ITWL dostarczyły do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych BSP Atrax M oraz NeoX. Przedmiotem podpisanych podczas MSPO umów jest z kolei wykorzystanie możliwości produkcyjnych Polskiej Grupy Zbrojeniowej, komercjalizacja opracowanych przez ITWL systemów BSP i wspólne oferowanie ich potencjalnym odbiorcom takim jak Siły Zbrojne RP, Policja, Straż Graniczna czy też Biuro Ochrony Rządu.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

NeoX to bezzałogowiec charakteryzujący się długim czasem lotu i możliwością wykonywania zróżnicowanych zadań, włącznie z misjami uderzeniowymi. Może bowiem być wyposażony w sensory obserwacyjne (światła dziennego, i termowizyjne), ale też - opcjonalnie - na przykład czujnik wykrywania skażeń. W wersji bojowej może atakować cele z użyciem głowicy kumulacyjnej. 

Atrax M
Fot. J. Sabak/Defence24.pl.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Z kolei rodzina Atrax M obejmuje bezzałogowce pionowego startu i lądowania o masie startowej 4,9 kg (4 wirniki) lub 6,7 kg (8 wirników). Mogą one służyć do misji obserwacyjnych, ale też uderzeniowych, dzięki możliwości przenoszenia granatów lub specjalnych ładunków bojowych. Dostępne są typowo wojskowe pociski kumulacyjne. Dron może jednak również zostać uzbrojony w granaty niezabijające: dymne, hukowe, hukowo-błyskowe lub barwiące farbą fluorescencyjną, służące formacjom ochrony porządku publicznego do opanowania sytuacji podczas demonstracji lub oznaczenia w tłumie osób agresywnych.

Podczas tegorocznego MSPO NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency zawarła ponadto z ITWL trzyletnią umowę dotyczącą programu NATO AGS Battle Laborator Capability Phase. Jest to jeden z programów badawczych NATO, w który zaangażowane są polskie placówki badawcze i ośrodki naukowe. Umowa dotyczy udziału ITWL w realizacji prac nad pro­jektem NATO AGS Battle Laboratory Capability Phase, który dotyczy wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych RQ-4 Global Hawk do obserwacji radarowej obiektów naziemnych i ich przemieszczania się. 

Czytaj więcej: MSPO 2017: ITWL w programie rozpoznawczym NATO

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama