Reklama

Strona główna

MSPO 2017: Wielozadaniowa kamera Canon dla policji i wojska

  • Piotr Wieczorek z Canon Polska z kamerą ME20F-SH. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
    Piotr Wieczorek z Canon Polska z kamerą ME20F-SH. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Podczas targów MSPO 2017 firma Canon zaprezentowała kamerę ME20F-SH. Urządzenie nadaje się do filmowania w warunkach nocnych, nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Jest przeznaczona do profesjonalnych zastosowań filmowych, znajdzie jednak zastosowanie także w działaniach operacyjnych policji, czy przy prowadzeniu rozpoznania przez wojsko w warunkach bojowych.

Kamera wideo Full HD ME20F-SH pozwala na pracę w bardzo słabym oświetleniu i w podczerwieni z czułością ISO na poziomie ISO 4 mln.

Pudełkowy kształt, niewielkie rozmiary i waga ME20F-SH czynią kamerę produktem uniwersalnym, o szerokiej gamie zastosowań. Można ją łączyć z wieloma różnorakimi komponentami. Sama kamera ma w środku matrycę typową dla lustrzanek pełnoklatkowych. Można do niej mocować wszelkie dostępne na rynku obiektywy Canona, działające w oparciu o mocowanie EF.

Fot. Canon Polska

Ważnym dostępnym udogodnieniem jest opcja Log Gamma, pozwalająca na zwiększenie zakresu tonalnego. W efekcie, przy scenach, gdzie istnieją duże kontrasty – np. jedna osoba stoi w cieniu, druga w słońcu, ME20F-SH pozwala z dużą dokładnością uchwycić obie części ekspozycji. Innymi słowy, zapis logarytmiczny pomaga wyciągnąć szczegóły tak z jasnych, jak i ciemnych partii obrazu.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Kamera ME20F-SH jest jedynym urządzeniem Canona tego typu z manualnie zdejmowanym filtrem IR. Filtr tego rodzaju blokuje przepuszczanie pewnej części światła widzialnego, natomiast jego zdjęcie zwiększa czułość urządzenia w ciemności.

Urządzenie jest kompatybilne z profesjonalnymi obiektywami telewizyjnymi. Dzięki temu może być wykorzystywana do kręcenia materiałów filmowych o jakości niezbędnej dla telewizji.

Kamera ME20F-SH podczas pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Fot. Canon Polska

ME20F-SH jest też narzędziem, jakie sprawdzi się podczas pracy operacyjnej policji – przy śledzeniu przestępców, czy zbieraniu dowodów. Czułość instrumentu pozwala, przy zastosowaniu odpowiedniego obiektywu, na identyfikację twarzy bądź rejestracji samochodowej w wyjątkowo niesprzyjających warunkach oświetleniowych czy pogodowych, z odległości setek metrów. Urządzenie sprawdza się także jako środek rozpoznania na terenach działań bojowych, ze względu na relatywnie niewielką masę i wymiary może być przenoszone przez drona.

Kamera może być obsługiwana zdalnie, za pomocą pilota, standardowo z odległości do 100 m. Dzięki temu może być w warunkach bojowych rozstawiana na stanowiskach wymagających doskonałego maskowania. Brak operatora w pobliżu kamery sprawia, że na stanowisku, gdzie jest rozstawiona, nie dochodzi do emisji ciepła, co mogłoby zdradzać jej położenie. Samo urządzenie jest także pozbawione emitera IR.

Czytaj też: Kamery i aparaty Canon na MSPO

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama