Strona główna

MSPO 2017: Uzbrojony kontener ochronny LOOK w Kielcach

  • Od lewej_Dziekan Wydziału EEIiA PŁ dr hab. inż. Sławomir Hausman, Wiceprezes Zarządu OBR CTM S.A. Joanna Sztiller, Prezes Zarządu OBR CTM S.A. dr inż. Andrzej Kilian
    Od lewej_Dziekan Wydziału EEIiA PŁ dr hab. inż. Sławomir Hausman, Wiceprezes Zarządu OBR CTM S.A. Joanna Sztiller, Prezes Zarządu OBR CTM S.A. dr inż. Andrzej Kilian

LOOK to inaczej Lekki Obserwacyjno-Obronny Kontener, czyli mający postać typowego kontenera 20-stopowego opancerzone stanowisko obserwacji i ochrony. Kontener wyposażony jest w obrotowe stanowisko strzeleckie lub opcjonalnie zdalnie sterowany moduł uzbrojenia i głowicę optoelektroniczną polskiej produkcji. LOOK jest podczas MSPO 2017 prezentowany przez ZM-Tarnów, został zgłoszony do nagrody Defender.

Jest to łatwy w transporcie i lekko opancerzony moduł, przeznaczony do budowy systemów ochrony obiektów, takich jak bazy wojskowe, lotniska czy posterunki. Rozmieszczone w standardowym, 20-stopowym kontenerze stanowisko LOOK służy do zabezpieczenia i ochrony żołnierzy pełniących zadania obserwacyjne i obronne zarówno podczas pokoju jak i w warunkach działań wojennych lub stabilizacyjnych. Kontener może być włączony do większego systemu ochrony albo być obiektem autonomicznym.

Stanowisko obserwacyjne wartownicze jest odporne na ostrzał z broni strzeleckiej, by zapewnić skuteczną obserwację otoczenia wyposażone jest w duże kuloodporne szyby dodatkowo chronione metalowymi żaluzjami. Zapewnia on ochronę na ostrzał na poziomie drugim według STANAG 4569. Dodatkowym wyposażeniem może być zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU, również wyprodukowany w tarnowskich Zakładach Mechanicznych.

ZSMU mogą być skonfigurowane z karabinem maszynowym kalibrów 7,62 mm lub 12,7 mm, (których dostawcą również są ZM Tarnów) lub granatnikiem automatycznym kalibru 40 mm. Do precyzyjnego naprowadzania ognia wybranej konstrukcji strzeleckiej wykorzystywane są sensory, kamera dzienna i nocna, w tym drugim wypadku może być to kamera noktowizyjna lub niechłodzona kamera termowizyjna, dodatkowym wyposażeniem jest dalmierz laserowy.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Kontener może być wyposażony również w inne, dodatkowe, niezależne sensory jak w radar pola walki lub dzienno-nocna głowica obserwacyjna (również wyposażona w zestaw kamer w tym kamerę termowizyjną). Jej zadaniem może być wykrywanie, identyfikacja i pozycjonowanie pojawiających się w strefie dozoru obiektów jak osoby czy pojazdy. Środki wykrywania oraz śledzenia celów jak i uzbrojenie LOOK są przystosowane do współdziałania w ramach jednego systemu ognia.

Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Każdy kontener może być wyposażony w: monitorowe stanowisko obserwacji i sterowania dla dowódcy, stanowisko strzelca-wartownika z pulpitem sterowniczo-obserwacyjnym, system łączności, opancerzone okna z trzech stron, właz w dachu dla ręcznej obsługi stanowiska strzeleckiego, system grzewczo-klimatyzacyjny, opcjonalnie system zasilania awaryjnego.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Kontener może znaleźć zastosowanie podczas działań poza granicami kraju, np. do ochrony baz operacyjnych (FOB), wysuniętych baz ogniowych (FB) oraz stałych punktów kontrolnych. Dzięki standardowej postaci może zostać szybko przewieziony i rozładowany przez ciężarówkę logistyczną przystosowaną do transportu kontenerów.

Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

W kraju może mieć zastosowanie do ochrony i obrony ważnych rejonów lub obiektów, lotnisk i baz lotniczych, rejonów logistycznych, baz polowych. LOOK jest proponowany zarówno siłom zbrojnym, jak i formacjom mundurowym zajmującym się ochroną szczególnie ważnych obiektów, bądź też uczestniczącym w działaniach w warunkach zwiększonego zagrożenia. Zastosowanie kontenera pozwala na ograniczenie strat w załogach ochrony baz wojskowych, ułatwienie i poprawę warunków wykrycia, rozpoznania i identyfikacji zagrożenia w pasie ochronnym wokół bazy, zwalczanie przeciwnika z bezpiecznego dla załogi stanowiska strzeleckiego.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze