Reklama

Strona główna

MSPO 2017: TKMS szuka partnerów w Polsce

  • fot. Paweł K. Malicki / Defence24.pl
    fot. Paweł K. Malicki / Defence24.pl

Ubiegający się o zamówienie na nowe okręty podwodne w programie Orka niemiecki koncern TKMS szuka potencjalnych partnerów przemysłowych wśród polskich przedsiębiorstw. – Analizujemy ok. 20 podmiotów, zarówno w rejonie Gdańska i Gdyni, jak i Szczecina. Rozmawiamy z PGZ o możliwościach współpracy – powiedział Defence24.pl szef sprzedaży, marketingu i kampanii w thyssenkrupp Marine Systems Philipp Schön.

Przedstawiciel TKMS zwracał uwagę na przemysłowe aspekty oferty spółki.

W rozmowie z Defence24.pl Schön powiedział, że TKMS prowadzi rozmowy o możliwościach współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową oraz analizuje możliwość współpracy z ok. 20 podmiotami w Polsce, zarówno w Trójmieście, jak i w Szczecinie. Jego zdaniem wybór miejsca ewentualnej produkcji będzie zależał od decyzji politycznej, ale – jak zaznaczył – w grę wchodzi współpraca z więcej niż jednym podmiotem w Polsce.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Przedstawiciel TKMS mówił podkreślił, że mowa jest o długotrwałej współpracy, obliczonej na 20-30 lat.

TKMS
fot. Paweł K. Malicki / Defence24.pl

Schön podkreślał, że Polska może być miejscem realnej produkcji okrętów podwodnych, a polskie stocznie dysponują już pewną infrastrukturą i know-how. Zwrócił też uwagę, że Korea Południowa i Turcja, które zanim rozpoczęły współpracę z niemieckim koncernem, nie budowały u siebie okrętów podwodnych, dziś są do tego zdolne.

Schön podkreślał, że oferta tkMS dysponuje wsparciem Deutsche Marine oraz niemieckiego rządu, który może wypożyczyć Polsce jeden z posiadanych okrętów podwodnych jako rozwiązanie pomostowe i do szkolenia załóg.

Koncern TKMS oferuje Polsce w ramach programu Orka okręty podwodne typu 212. Oprócz nich uwzględniane są oferty szwedzka (Saab A26) oraz francuska (jednostki typu Scorpene, budowane przez Naval Group).

RAL

Zobacz też: TKMS o Orce: Współpraca przemysłowa i wypełnienie luki [Defence24.pl TV]

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama