Strona główna
MSPO 2017: Samoloty i satelity Leonardo
Koncern Leonardo, kojarzony w tym roku na MSPO z ekspozycją śmigłowca wielozadaniowego AW-101 – największej tego typu maszyny w dotychczasowej historii kieleckich targów – nie ograniczył się jedynie do oferty śmigłowcowej. W szerokim przedziale prezentowanych technologii znalazły się wszystkie wiodące propozycje samolotowe firmy, a także realizowane w kooperacji zagranicznej projekty satelitarne.
Obok zaprezentowanych na MSPO 2017 śmigłowców AW-101 i W-3PL Głuszec, stanowiących trzon oferty produktowej firmy Leonardo i przynależących do niej zakładów PZL-Świdnik, koncern promował również wiele innych typów wytwarzanych technologii. Wśród tych najbardziej znanych, lecz niepopartych ekspozycją pełnowymiarowych maszyn, znalazły się przede wszystkim samoloty szkolno-treningowe M-346 Master. W zakresie oferty samolotowej podkreślano również duży wkład Leonardo w kooperację technologiczną i przemysłową obejmującą produkcję myśliwców Eurofighter Typhoon.
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
Na prezentowanym stoisku wydzielono również sekcje dedykowane obszarom zaangażowania poza przedmiotem konstrukcji lotniczych. Znalazł się wśród nich program kooperacyjny Leonardo w zakresie technologii kosmicznych, który jako Telespazio realizowany jest we współpracy z koncernem Thales. Funkcjonując obecnie jako przedsięwzięcie joint venture, angażuje 67 proc. udziału Leonardo, przy 33 proc. po stronie drugiego partnera technologicznego. Konsorcjum zajmuje się szeroko pojętym rozwojem projektów z zakresu konstruowania i eksploatacji infrastruktury satelitarnej i naziemnych systemów przetwarzania danych obrazowych oraz sygnałów nawigacyjnych i komunikacyjnych z orbity okołoziemskiej.
Konsorcjum jest odpowiedzialne przede wszystkim za obsługę satelitarnego systemu rozpoznania obrazowego Cosmo-SkyMed, zbudowanego dla włoskiego ministerstwa obrony i zaangażowanych partnerów rządowych (w tym Polski). W sierpniu br. zakres ten rozszerzył się o obsługę nowego satelity optoelektronicznego, OptSat-3000. W ciągu blisko 50 lat działalności Telespazio zostało zaangażowane również w realizację wielu innych programów satelitarnych, ze szczególnym uwzględnieniem budowy włoskiego centrum technologii kosmicznych Fucino Space Centre oraz konstelacji orbitalnych: Galileo, EGNOS, Copernicus czy SICRAL.
Na stanowisku targowym Leonardo zaprezentowano natomiast projekt realizowany w ostatnim czasie we współpracy i na rzecz rządu tureckiego. Efektem tej kooperacji było wystrzelenie satelity Göktürk, pierwszego tego typu instrumentu rozpoznania obrazowego w tureckim dorobku.
Czytaj też: Turecki szpieg na orbicie. "Nowe kompetencje dla lokalnego przemysłu"
Na ekspozycji umieszczono również sprzęt elektroniczny produkowany przez amerykański wydział koncernu, Leonardo DRS. Działalność zamorskiego zakładu obejmuje produkcję systemów orientacji bojowej i zarządzania walką. Leonardo realizowało z ich udziałem zamówienia dla sił zbrojnych USA, dostarczając m.in. przenośny sprzęt komputerowy, stacje dokujące i ekrany dotykowe o zwiększonej wytrzymałości.
Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach