Podczas tegorocznych targów MSPO 2017 Mesko zaprezentowało nową amunicję przeciwpancerną, opartą na węglikach spiekanych i wolframie, przeznaczoną między innymi do broni strzeleckiej i armat szybkostrzelnych. Celem spółki jest jednak opracowanie amunicji czołgowej z rdzeniem wolframowym o wysokiej penetracji pancerza.
Tegoroczne targi dla Mesko można zaliczyć do bardzo udanych. Została podpisana umowa z firmą BAE o współpracy i wymianie technologii. […] Ponadto została podpisana umowa z WITU oraz porozumienie z instytutem badawczym ITWL. Dialog dotyczy amunicji rakietowej dla śmigłowców będących na wyposażeniu polskiej armii.
W ofercie zakładu pojawiły się produkty uruchomionego niedawno Wydziału Metali Ciężkich. Jest to między innymi karabinowa amunicja przeciwpancerna kalibru 7,62 mm oparta na technologii węglików spiekanych. Z odległości 100 metrów jest w stanie przebić płytę stalową HRC o grubości 15 mm. Uruchomiono również produkcję pocisków większego kalibru.
Czytaj więcej: MSPO 2017: Przeciwpancerna amunicja do Beryli i karabinów maszynowych
Obecnie uruchomiliśmy rdzenie do pocisków amunicji 23 i 30 mm. Rdzenie wolframowe w wersji przeciwpancernej i przeciwpancernej-fragmentujące. Naszą ambicją jest rozpoczęcie produkcji takich rdzeni wolframowych do przeciwpancernej amunicji czołgowej, która będzie miała przebijalność co najmniej 700mm.
Oprócz amunicji przeciwpancernej intensywnie rozwijane są m. in. programy artyleryjskiej amunicji precyzyjnej. W fazie realizacji są trzy duże programy. Mesko uruchomiło również Centrum Paliw Rakietowych, które ma realizować zadania związane z programami Homar, Wisła czy Narew. Modernizowana jest również produkcja prochu strzelniczego i innych materiałów pędnych oraz wybuchowych. Celem jest nie tylko rozwój programów wojskowych, ale również produktów podwójnego zastosowania i przeznaczonych na rynek cywilny.