Strona główna

MSPO 2017: Przeciwpancerne nowości z Mesko [Defence24.pl TV]

Podczas tegorocznych targów MSPO 2017 Mesko zaprezentowało nową amunicję przeciwpancerną, opartą na węglikach spiekanych i wolframie, przeznaczoną między innymi do broni strzeleckiej i armat szybkostrzelnych. Celem spółki jest jednak opracowanie amunicji czołgowej z rdzeniem wolframowym o wysokiej penetracji pancerza. 

Tegoroczne targi dla Mesko można zaliczyć do bardzo udanych. Została podpisana umowa z firmą BAE o współpracy i wymianie technologii. […] Ponadto została podpisana umowa z WITU oraz porozumienie z instytutem badawczym ITWL. Dialog dotyczy amunicji rakietowej dla śmigłowców będących na wyposażeniu polskiej armii.

Mariusz Kolankowski, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Mesko

W ofercie zakładu pojawiły się produkty uruchomionego niedawno Wydziału Metali Ciężkich. Jest to między innymi karabinowa amunicja przeciwpancerna kalibru 7,62 mm oparta na technologii węglików spiekanych. Z odległości 100 metrów jest w stanie przebić płytę stalową HRC o grubości 15 mm. Uruchomiono również produkcję pocisków większego kalibru.

Czytaj więcej: MSPO 2017: Przeciwpancerna amunicja do Beryli i karabinów maszynowych

 

Obecnie uruchomiliśmy rdzenie do pocisków amunicji 23 i 30 mm. Rdzenie wolframowe w wersji przeciwpancernej i przeciwpancernej-fragmentujące. Naszą ambicją jest rozpoczęcie produkcji takich rdzeni wolframowych do przeciwpancernej amunicji czołgowej, która będzie miała przebijalność co najmniej 700mm.

Piotr Jaromin, Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży, Mesko

Oprócz amunicji przeciwpancernej intensywnie rozwijane są m. in. programy artyleryjskiej amunicji precyzyjnej. W fazie realizacji są trzy duże programy. Mesko uruchomiło również Centrum Paliw Rakietowych, które ma realizować zadania związane z programami Homar, Wisła czy Narew. Modernizowana jest również produkcja prochu strzelniczego i innych materiałów pędnych oraz wybuchowych. Celem jest nie tylko rozwój programów wojskowych, ale również produktów podwójnego zastosowania i przeznaczonych na rynek cywilny.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze