W skład prezentowanej w Kielcach rodziny radiostacji COMP@N wchodzą w tej chwili trzy urządzenia: Comp@n H07, Comp@n H08 i Comp@n H09. Są to kolejne wersje polskich, doręcznych radiostacji definiowanych programowo SDR (Software Defined Radio), nad którymi spółka Radmor S.A. rozpoczęła prace już w 2000 roku.
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
To, że radiostacje są programowalne oznacza, że zmiany ich funkcjonalności można dokonać jedynie poprzez zmianę oprogramowania (tzw. waveformów WF). Tak więc radiostacje Comp@n H07, Comp@n H08 i Comp@n H09 są tylko już opracowanymi konfiguracjami, ukierunkowanymi na konkretne wymagania i różniącymi się przede wszystkim zastosowanymi waveformami (określającymi przeznaczenie radiostacji). Przykładowo radiostacja Comp@n H08 posiada zaimplementowany m.in. waveform W2FH, a Comp@n H09 - waveform BMS IP WF.
Spółka Radmor jest jednak przygotowana na poszerzenie możliwości swoich produktów pod potrzeby użytkownika końcowego i np. wyposażenie jednej radiostacji w wiele WF-ów, co zwiększy znacznie jej możliwości i rozszerzy zakres realizowanych nią zadań. W ten sposób wychodzi się naprzeciw wymaganiom klientów, którzy oczekują radiostacji mogących zmieniać dynamicznie swoją funkcjonalność w zależności od specyfiki sytuacji i okoliczności w jakich ma zostać użyta.
Radmor proponuje klientom już gotowe rozwiązania: różne waveformy (WF) decydujące o zakresie obsługiwanych częstotliwości pracy oraz różne rozwiązania Bloku Cyfrowego Przetwarzania (BCP). Moduły BCP mają więc już określone i wyspecyfikowane przeznaczenie i dostępną mocą obliczeniową, albo też mogą być zaprojektowane przy współpracy z klientem np. realizując funkcjonalność określonego waveformu.
Lista wyspecyfikowanych już funkcjonalności gwarantowanych przez gotowe WF nie jest zamknięta i specjaliści Radmoru cały czas pracują nad implementacją kolejnych WF oraz rozwojem już istniejących waveformów. Spółka jest więc gotowa do zaproponowania gotowego już urządzenia, albo do przygotowania dedykowanego BCP, zgodnego z konkretnymi, szczegółowymi wymaganiami klienta.
Klienci radiostacji COMP@N mogą wybierać urządzenia pracujące w jednym z trzech pasm: 20 – 520 MHz, 30 -137 MHZ i 225 – 400 MHz. Przy czym najbardziej uniwersalnym i zapewniającym największy wachlarz możliwości w zakresie obsługiwanych WF-ów jest blok RF pracujący w zakresie 20-520MHz.
Wszystkie radiostacje COMP@N mają te same wymiary (bez anteny: 220 x 86 x 44 mm), wagę (z baterią i anteną mniejszą niż 1000 g) oraz mają wbudowany odbiornik GPS. Nadajnik ma moc wyjściową, programowalną o maksymalnej mocy 5 W, z tłumieniem harmonicznych większym niż 50 dBc oraz stabilnością częstotliwości ± 1 ppm. Odbiornik ma czułość 116 dBm (SINAD 20 dB), selektywność sąsiedniokanałowa większą niż 50 dB i jest wyposażony w blokadę szumów (tonu, poziomu szumu).
Spółka Radmor prezentuje swoje rozwiązania i możliwości w hali F na w ramach grupy WB GROUP, na stoisku F-07.
Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach