Strona główna

MSPO 2017: Premiera moździerza i samopowtarzalnych karabinów ZM Tarnów

  • Image Credit: Juliusz Sabak/Defence24.pl
    Image Credit: Juliusz Sabak/Defence24.pl

Podczas MSPO 2017 po raz pierwszy demonstrowana jest koncepcja modułowego 60 mm moździerza LM-61M przystosowanego do strzelania za pomocą amunicji zgodnej ze standardem obowiązującym zarówno w NATO jak i w wielu krajach na świecie. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. (ZMT) są więc nie tylko liderem w PGZ w zakresie ZSMU czy specjalnych konstrukcji broni strzeleckiej, ale mają też w swojej ofercie lekkie moździerze różnych kalibrów.

Dotychczas SZ RP pozyskały już ponad 500 sztuk 60 mm moździerzy LM-60 D/K, które cieszą się dobrą opinią jako broń niezawodna i skuteczna w działaniu.

Nowy moździerz LM-60M ma już lufę w kalibrze 60.7 mm a koncepcja jego użycia wzorowana jest na amerykańskim M224. Oznacza to, że można go konfigurować w warunkach polowych w wariant dalekonośny (wyposażony w podporę i cięższą płytę oporową) oraz tzw. wariant komando (z małą płytą i bez podpory). Do nowego moździerza ZM Dezamet S.A. opracował już amunicję z nowymi ładunkami miotającymi, które powodują zwiększenie prędkości wylotowej pocisku a przy tym i donośność (bez przekraczania wymaganych konstrukcyjnie wartości ciśnień w lufie).

Pokazano też „odświeżony” 81 mm moździerz M-81, który w zaprezentowanej konfiguracji ma charakterystyki taktyczno-techniczne stawiające go w czołówce tego typu systemów na świecie (m.in. donośność maksymalna 6300 metrów).

Docelowo planuje się posadowić ten wariant na lekkim podwoziu oraz zastosować specjalny, modułowy system mocowania tak by zredukowany odrzut (zmniejszyć oddziaływania moździerza po strzale na kadłub nosiciela). Wprowadzony zostanie również nowoczesny system kierowania ogniem wraz z systemami pozycjonowania i automatyczne naprowadzanie na cel dzięki napędom elektrycznym. Możliwe, że powstanie wersja z krótszą lufą, ale o zredukowanej masie.

Na stoisku ZMT zobaczyć można było powtarzalne karabiny wyborowe kalibru 7,62 mm (.308 Winchester), 8,6 mm (.338 Lapua Magnum) i 12,7 mm (.5O BMG). Wszystkie one zaprojektowane zostały w układzie bezkolbowym, co wyróżnia je na tle klasycznych konstrukcji strzeleckich (dłuższa lufa, zwarta konstrukcja, środek ciężkości broni znajduje się w pobliżu chwytu - zminimalizowanie podrzutu podczas strzału i osiągniecie wyższej celności).

ZT Tarnów karabin samopowtarzalny 8,6 mm LAPU
Karabin samopowtarzalny SKW-338. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Z kolei samopowtarzalne karabiny wyborowe kalibru 7,62x51 mm (.308 Winchester) oraz 8,6x70 mm (.338 Lapua Magnum) zaprojektowano w klasycznym układzie konstrukcyjnym. Działają one na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy. Energia przekazywana jest na suwadło poprzez krótki ruch tłoka gazowego. Zamek ryglowany jest przez obrót. Broń cechuje modułowa konstrukcja, bardzo wysoka ergonomia użytkowania, łatwo wymienna lufa oraz składana kolba.

Z innych rodzi broni prezentowanych przez ZMT można zobaczyć 12.7 mm WKM-B, 7.62 mm km UKM-2000P, 12.7 wielolufowy karabin maszynowy (broń napędowa systemu Gatlinga), 40 mm ręczny granatnik powtarzalny RGP-40, 23 mm zestaw artyleryjsko-rakietowy Pilica czy ZSMU-1276. Na zewnątrz dominowała kryta mobilna strzelnica ćwiczebna 40FT HC umożliwia prowadzenie treningu strzeleckiego na dystansie od 5 do 50m z wykorzystaniem amunicji ostrej i wskaźników laserowych.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze