Reklama

Orbital ATK posiada spore osiągnięcia w produkcji i rozwoju amunicji przeznaczonej dla różnych systemów uzbrojenia. Jej dotychczasowe wyniki zaowocowały kolejnymi kontraktami z armią amerykańską jak np. kontynuacją procesu rozwoju nowej generacji 120 mm uniwersalnej amunicji czołgowej Advanced Multi-Purpose (AMP) XM1147 lub zupełnie nowych naboi kalibrów 6.5x38 mm, 6.8 mm, 7.62x35 mm przeznaczonych do broni strzeleckiej.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Najnowszej generacji armata Mk44 Bushmaster jest oferowana w dwóch wariantach kalibru luf a mianowicie 30 i 40 mm. Zmiana kalibru odbywa się poprzez wymianę samej lufy, mechanizmu oporopowrotnika, iglicy oraz mechanizmu zasilania. Przy czym z lufy o kalibrze 30 mm można prowadzić ogień zarówno z amunicji 30x173 mm, jak i 30x170 mm Raden&KCB, a z lufy o kalibrze 40 mm np. amunicją 40 mm Super 40. ATK oferuje między innymi naboje różnego przeznaczenia o kalibrze 30 mm Mk239, Mk266, Mk268 i Mk310.

Fot. Marta Rachwalska / Defnece24.pl

30x173 mm amunicja programowalna Mk310 PABM-T typu ABM (ang. Air Bursting Munition), która poprzez programowanie jej momentu rozlecania przed strzałem (gdy znajduje się jeszcze w komorze nabojowej) umożliwia rażenie siły żywej lub wrażliwych elementów każdego pojazdu na zadanej odległości strzelania. Sama detonacja może być punktowa lub punktowa z opóźnieniem (co przydatne jest w wypadku penetracji ścian lub innych przeszkód).

Programowanie polega na zamontowaniu na armacie automatycznej zintegrowanego nastawnika zapalnika w układzie jej zasilania oraz wprowadzenia modułu tego nastawnika (dla spowodowania detonacji powietrznej - ADP ABM) i odpowiedniego algorytmu balistyki do SKO wozu. Sama metoda programowania oparta jest na wykorzystaniu danych wynikających z obliczonych prędkości wirowania dla różnych typów pocisków uzyskanych z pomiaru ich drogi w lufie i ilości/kąta nachylenia bruzd (ich kształtu). Dane te pozwalają na wyliczenie prędkości pocisku przy danych warunkach strzelania, a to służy do zaprogramowania zapalnika, który rozcala pocisk w odpowiedniej odległości i wysokości od celu. Rozwiązanie to również pozwala na kompensację zmiennej prędkości wylotowej pocisków podczas strzelania.

120 mm amunicja czołgowa APFSDS-T z rdzeniem ze spieków węglika wolframu (WHA KEW A1/A2) jest zdolna do efektywnego rażenia celów opancerzonych na odległości do 4000 metrów. Spełnia wymagania STANAG 2895/4385 i 4493. Sam nabój ma długość 982 mm, masę 22 kg, masę samego pocisku 9.67 kg (rdzeń wykonany z wolframu)  i prędkość wylotową 1562 m/s.

Inny rodzaj amunicji czołgowej, M1028 z pociskiem kartaczowym służy do walki z przeciwnikiem operującym w terenie zurbanizowanym, górskim, leśnym, wykorzystującym stałe i polowe umocnienia lub działającym na otwartym terenie. Przenosi ona do 1100 sztuk kulek wolframowych na odległości do 500 metrów.

Z kolei 120 mm nabój M830A1 HEAT-MP-T opracowano jak efektywniejszy zamiennik dla M830 HEAT (20-procentowy wzrost efektywności przeciw umocnieniom i 30-procentowy przeciw celom lekko opancerzonym). Wykorzystano w nim wielofunkcyjny zapalnik (ręcznie ustawiany na działanie uderzeniowe lub zbliżeniowe) pozwalający też na walkę z wolno poruszającymi się celami powietrznymi.

Fot. Marta Rachwalska / Defnece24.pl

Na MSPO nie mogło zabraknąć (Precision Guidance Kit – PGK), który umożliwia zwiększenie precyzji trafienia dotychczas używanej klasycznej amunicji artyleryjskiej lub moździerzowej przy niewielkich kosztach. Demonstrowany jest między innymi pocisk z zestawem M1156.

W Kielcach pokazano też precyzyjny 120 mm nabój moździerzowy z tym układem (XM395 PGMM). PGK to zestaw wkręcany w pocisk w miejsce standardowego zapalnika, który wykorzystuje pozycjonowanie za pomocą GPS i dodatkowo posiada małe sterujące powierzchnie aerodynamiczne korygujące go w czasie lotu. System porównuje dane uzyskane z GPS z nastawami celu i wprowadza odpowiednie korekty.

Z innych zaprezentowanych systemów można wyróżnić 7.62 mm Bushmaster Chain Gun czyli km o napędzie łańcuchowym. Zapewnia on szybkostrzelność w granicach 500-600 strz./min. (prędkość wylotowa pocisku 856 m/s) przy masie całkowitej 13.7 kg. Armata automatyczna M230LF na amunicje 30x113 mm służy głownie do instalacji na śmigłowcach lub na lżejszych pojazdach lądowych. Do niej proponowana jest nowej generacji amunicja w tym programowalna.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Obecnie Orbital ATK zgłosiło swoją ofertę produktów do realizowanego w polskim MON programu związanego z pozyskaniem nowoczesnej amunicji do czołgów oraz została do tej firmy wysłana partia polskiej produkcji amunicji 155 mm do haubicy Krab, by przetestować ją z zamontowanym modułem PGK.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze