Reklama

Strona główna

MSPO 2017: Powietrzny tankowiec Boeinga [WIDEO]

  • Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
    Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Podczas kieleckich targów MSPO 2017 przedstawiciele firmy Boeing zaprezentowali możliwości maszyny KC-46A Pegasus. 

Boeing pracuje nad kolejnymi generacjami maszyn do tankowania w powietrzu od połowy XX wieku. Obecnie rozwijaną maszyną tego typu jest KC-46A Pegasus, wojskowa wersja opracowana na bazie różnych odmian samolotu Boeing 767. Obecnie trwa już montaż trzydziestu takich statków powietrznych. Pegasus może w locie tankować inne maszyny zarówno z wykorzystaniem giętkich przewodów holowanych, jak i sztywnego boomu. 

KC-46A zabezpieczony jest przed impulsem elektromagnetycznym. Kadłub zapewnia ochronę przed skażeniem tak chemicznym, jak i biologicznym, zaś kabinę pilotów chroni opancerzony pokład.

Choć Pegasus jest w pierwszej kolejności przeznaczony do powietrznego tankowania, może także pełnić w razie potrzeby inne funkcje, np. służyć do przewozu pasażerów czy ewakuacji rannych. Może też wykonywać misje transportowe, a wnętrze można rekonfigurować. Z kolei część zbiorników na paliwo jest opcjonalnie podwieszana do skrzydeł, co pozwala zmniejszyć masę Boeinga odłączając je, gdy nie są potrzebne.

Fot. Boeing

Boeing KC-46A Pegasus uzyskał już certyfikację uprawniającą do tankowania 64 typów samolotów. Pierwsze egzemplarze nowej maszyny mają jeszcze w tym roku trafić na wyposażenie USAF, a wkrótce dotrą też do pierwszego nabywcy zagranicznego - Japonii.

Czytaj też: USA wzmacniają flotę powietrznych tankowców. Kontrakt dla Boeing

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama