Strona główna

MSPO 2017: Polsko-ukraiński system rakietowy „Stokrotka”

  • Doraźnie przystosowany do transportu śmigłowców statek brytyjski „Atlantic Conveyor”. Fot. Royal Navy
    Doraźnie przystosowany do transportu śmigłowców statek brytyjski „Atlantic Conveyor”. Fot. Royal Navy
  • Image Credit: J.Sabak
    Image Credit: J.Sabak

Podczas XXV MSPO Grupa WB w kooperacji z ukraińskim koncernem Ukroboronprom prezentuje system rakietowy ZRN-01 „Stokrotka”, który łączy lotnicze rakiety kalibru 80 mm z wyrzutnią naziemną, wyposażoną w nowoczesny system kierowania ogniem Topaz. System może służyć nie tylko do niszczenia celów powierzchniowych, ale również dronów, śmigłowców i innych celów powietrznych niewielkiej prędkości. 

System ZRN-01 „Stokrotka” to efekt kooperacji należącej do WB Group spółki Arex oraz ukraińskiej firmy Artem, należącej do koncernu Ukroboronprom. System ZRN-1 to podwozie samochodu wysokiej mobilności STAR 265M2 w układzie 6×6, stanowiące bazę dla obrotowej podstawy uzbrojonej w dwie lotnicze wyrzutnie B8W20. Są to typowe wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych standardu rosyjskiego, stosowane np. na śmigłowcach Mi-24 i Mi-8/17 służące do przenoszenia 80 mm pocisków niekierowanych. W tym przypadku jest to amunicja RS-80P z programowalnym zapalnikiem firmy Artem.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Dzięki wykorzystaniu systemu kierowania ogniem Topaz, pobierającego dane m. in. z zainstalowanego na pojeździe wyrzutni radaru oraz głowicy optoelektronicznej GS400, „Stokrotka” może precyzyjnie razić cele naziemne na dystansie do 6 km. Co ciekawe, dzięki programowanej głowicy system może zwalczać nie tylko skupiska piechoty, artylerię, czy lekko opancerzone pojazdy, ale również poruszające się na małym pułapie bezzałogowce lub śmigłowce w zasięgu do 4 km. 

Całość systemu, pomimo pozornej prostoty, oferuje dużą mobilność i siłę ognia w bardzo rozsądnej cenie. Rozwiązanie to umożliwia wykorzystanie zapasów posowieckich wyrzutni i amunicji - po odpowiedniej modernizacji - do wsparcia własnych jednostek. Wyrzutnia wraz z systemem kierowania ogniem może być z łatwością zainstalowana na innych platformach, w tym pojazdach opancerzonych.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

MSPO Stokrotka
Fot. J.Sabak

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze