Strona główna

MSPO 2017: Pięć umów za 189 mln zł na dostawy dla Wojska Polskiego

fot. ZM Tarnów
fot. ZM Tarnów

Pojazdy dalekiego rozpoznania, noktowizja, karabiny wyborowe, lotniskowe urządzenie zasilania samolotów i miny narzutowe – pięć kontraktów na takie uzbrojenie i sprzęt wojskowy zawarł w środę Inspektorat Uzbrojenia MON.

Umowy podpisano w środę, drugiego dnia XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w obecności wiceszefa MON Bartosza Kownackiego.

Dzisiaj podpisaliśmy pięć umów na kwotę łącznie blisko 200 mln zł. Dlaczego tutaj w Kielcach? Bo chcemy, żeby całe oczy polskiej armii, całe oczy polskiego przemysłu zbrojeniowego były zwrócone właśnie na Kielce. To jest ważne wydarzenie, to są jedne z największych targów w Europie, na dużych targach podpisuje się kontrakty, podpisuje się ważne porozumienia, ważne umowy. My też chcieliśmy to podkreślić – powiedział Kownacki. Podkreślił, że kontrakty zostały podpisane zarówno z firmami należącymi do PGZ, jak i konsorcjum państwowego Polskiego Holdingu Obronnego i prywatnej spółki Concept.

Największa z podpisanych w środę umów dotyczy dostawy pojazdów dalekiego rozpoznania w programie, który w wojsku otrzymał kryptonim Żmija. Kontrakt wart jest nieco ponad 90,7 mln zł a dostawcą jest konsorcjum, którego liderem jest Polski Holding Obronny oraz spółka Concept. Zgodnie z umową do wojska trafi 118 pojazdów, w tym 25 w 2020 r., 35 w 2021 r. oraz 58 w 2022 r.

Czytaj więcej: Żmija wybrana na wyposażenie wojsk dalekiego rozpoznania

W programie Żmija wojsko wymagało dostawy pojazdu z układem napędowym 4x4 o masie własnej poniżej 1700 kg, zapewniającego przewóz 3 osób - załogi (kierowcy, dowódcy oraz strzelca), uzbrojenia oraz ładunków o minimalnej masie 900 kg umożliwiając im pełną autonomiczność przez 7 dni w trakcie wykonywania zadań rozpoznawczych.

Zwycięski pojazd – LPU-4 Wirus – miał swoją premierę na tegorocznym MSPO.

Czytaj więcej: MSPO 2017: Premiera Wirusa

W drugim podpisanym w środę kontrakcie wojsko kupiło za nieco ponad 67,8 mln zł sprzęt optoelektroniczny z PCO S.A – 266 lornetek noktowizyjnych NPL-1M "BROM–M" oraz 620 gogli noktowizyjnych MU-3ADM. Umowa została podpisana w trybie z wolnej ręki.

Czytaj więcej: MSPO 2017: PCO z pełną gamą systemów termowizyjnych i noktowizyjnych

Jak podaje MON, lornetka noktowizyjna NPL-1M "BROM-M" zapewnia trzykrotne powiększenie i umożliwia obserwację od odległości 5 m w warunkach nocnych bez korzystania z jakichkolwiek źródeł sztucznego oświetlenia. Z kolei gogle noktowizyjne MU-3ADM przeznaczone są do obserwacji otoczenia w warunkach naturalnego nocnego oświetlenia oraz w warunkach całkowitej ciemności zapewniając zasięg dostrzegania celu powyżej 20 m.

Trzeci kontrakt został podpisany z Zakładami Mechanicznymi Tarnów. Za niecałe 24 mln zł dostarczą one 657 karabinów wyborowych BOR kal. 7,62 mm. Umowa została podpisana w trybie negocjacji z jednym wykonawcą w oparciu o wytyczne MON dotyczące udzielania zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

Czytaj więcej: MSPO 2017: Uzbrojony kontener ochronny LOOK w Kielcach

Kolejna z podpisanych umów przewiduje dostawę lotniskowego urządzenia zasilania elektroenergetycznego samolotów LUZES V/N. Sprzedawcą jest Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie. Dostawa ma nastąpić jeszcze w tym roku. Wartość kontraktu to prawie 2,8 mln zł.

Postępowanie na dostawę urządzenia zostało wszczęte w lipcu 2017 r. po wprowadzeniu korekty do Planu Modernizacji Technicznej i było prowadzone w trybie z wolnej ręki.

Jak poinformowało MON, LUZES V/N przeznaczony jest do zasilania systemów pokładowych statków powietrznych energią elektryczną w czasie rozruchu silników oraz sprawdzania stanu technicznego wyposażenia pokładowego w dowolnym miejscu lotniska i lądowiska. Urządzenie zabudowane jest na dwuosiowej przyczepie przystosowanej do holowania z maksymalną prędkością 15 km/h i wyposażone w silnik diesla połączony z prądnicą prądu przemiennego trójfazowego oraz przetwornik częstotliwości 400 Hz.

Ostatnia z podpisanych w środę umów dotyczy dostawy 160 kaset minowych z minami narzutowymi MN-123. Ich dostawcą są Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne "BELMA" S.A., które otrzymają nieco ponad 4,1 mln zł.

Czytaj więcej: Miny Belmy dla Wojska Polskiego

Postępowanie na dostawę kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123 zostało wszczęte w czerwcu 2017 r. w trybie negocjacji z jednym wykonawcą.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze