Reklama

Strona główna

MSPO 2017: Norweska obrona przeciwlotnicza i przeciwokrętowa

  • Fot. M.Dura
    Fot. M.Dura
  • Samolot F/A-18C Hornet, biorący udział w operacji przeciwko organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie. Fot. Mass Communication Specialist 3rd Class Brian Stephens/US Navy.
    Samolot F/A-18C Hornet, biorący udział w operacji przeciwko organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie. Fot. Mass Communication Specialist 3rd Class Brian Stephens/US Navy.

Norweski koncern Kongsberg prezentuje na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach zarówno rakietowe systemy przeznaczone do zwalczania statków powietrznych, jak i okrętów. Uzupełnieniem oferty są również zdalnie sterowane moduły uzbrojenia Protector oraz systemy łączności Defence Communication Systems.

Stałym elementem stoiska Kongsberg na MSPO w Kielcach stał się system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu NASAMS, który jest jednym z kandydatów w przygotowywanym przetargu na przeciwlotniczy system rakietowy krótkiego zasięgu dla Wojska Polskiego w ramach programu Narew.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Kongsberg prezentuje standardowy wariant zestaw NASAMS, w skład którego wchodzą: centrum dowodzenia i kontroli FDC (Fire Distribution Centre), kontenerowe wyrzutnie mieszczące po sześć pocisków rakietowych każda, trójwspółrzędny radar wykrywania i wskazywania celów oraz pasywny, optoelektroniczny system obserwacji wykrywania i śledzenia.

Fot. M.Dura

Wyrzutnie są prezentowane z sześcioma rakietami przeciwlotniczymi AIM-120 AMRAAM, Kongsberg jednak podkreśla, że jest gotowy, aby w jego systemie zastosować również inne pociski „ziemia – powietrze” takie jak: ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) AIM-9X i IRIS-T. System NASAMS jest już wykorzystywany przez kilka państw europejskich (Finlandię, Hiszpanię, Holandię) oraz Chile i Stany Zjednoczone (do ochrony obszaru powietrznego nad Waszyngtonem).

Na wybór miała wpłynąć "otwartość" NASAMS, który można zintegrować w systemie obrony powietrznej, lub taki system zbudować na jego bazie. Zestawy Kongsberga mogą też działać w pełni autonomicznie, chroniąc wskazane obiekty lub zgrupowania wojsk oraz zwalczając do 36 celów powietrznych różnego rodzaju jednocześnie.

Kolejnym ważnym rozwiązaniem proponowanym przez Kongsberg dla polskich Sił Zbrojnych – w tym szczególnie dla Marynarki Wojennej RP jest pocisk przeciwokrętowy NSM (Naval Strike Missile), stanowiący uzbrojenie Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Potrzeby Morskiej Jednostki Rakietowej, w skład której wchodzi NDR to jednak nie wszystko, ponieważ rakiety przeciwokrętowe mają być również zakupione dla Okrętów Obrony Wybrzeża w ramach programu „Miecznik”. Kongsberg wskazuje dodatkowo na możliwość zastosowania pocisków NSM na okrętach podwodnych „Orka” – w przygotowywanej wersji do odpalania przez wyrzutnie torpedowe kalibru 533 mm.

Fot. M.Dura

Rakiety NSM są zaliczane do tzw. 5 generacji pocisków przeciwokrętowych. Łączą w sobie zarówno właściwości stealth (są trudno wykrywalne dla radarów i mają pasywną głowicę naprowadzaną na podczerwień), wysoką manewrowość (są odporne na przeciążenia), duży zasięg (powyżej 200 km) oraz celność. Masa głowicy bojowej jest relatywnie niewielka (około 100 kg), jednak ma to być rekompensowane przez możliwość dokładnego zaprogramowania miejsca uderzenia pocisku w atakowanym okręcie (magazyny amunicyjne, zbiorniki paliwa, BCI, itp.).

Innym rozwiązaniem Kongsberga jest zintegrowany, zdalnie sterowany system uzbrojenia Protector. Jest on produkowany od 2001 roku i jak dotąd sprzedano ponad 17000 takich zestawów dla sił zbrojnych 17 państw. Zestawy tego typu są między innymi na wyposażeniu amerykańskich kołowych transporterów opancerzonych typu Stryker.

Fot. M.Dura

Protector zaliczany jest do zdalnie sterowanych, kompaktowych systemów uzbrojenia RWS (Remote Weapon Stations), które na jednej, w pełni stabilizowanej podstawie zawierają zarówno systemy obserwacji jak i uzbrojenia.

Każdy moduł Protectora jest więc wyposażony we własną, głowicę optoelektroniczną, standardowo zawierającą kamerę termowizyjną, kamerę telewizyjną światła szczątkowego oraz dalmierz laserowy. Jeżeli chodzi o uzbrojenie, to proponowane przez Kongsberg moduły uzbrojenia mogą być wyposażone w: zdalnie sterowane karabiny maszynowe 12,7 mm (M2HB), 7,62 mm (M240), 5,56 mm (M249), granatniki 40 mm, kierowane rakiety przeciwpancerne Javelin oraz wyrzutnie rakiet niekierowanych kalibru 70 mm. Obecnie wyróżnia się sześć różnych wariantów tego zestawu: M151, M153, Sea, Lite, Super Lite i Medium Caliber RWS.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Ostatnią dziedziną szczególnie reklamowaną przez Kongsberg na MSPO w Kielcach są wojskowe systemy łączności.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama