Strona główna

MSPO 2017: Lekkie niszczyciele czołgów ze Spike

  • Odcisk buta Buzza Aldrina z Apollo 11 w księżycowym regolicie. Fot. NASA/Buzz Aldrin

Czekając na rozstrzygnięcia związane z pozyskaniem Wielozadaniowego Pojazdu Wojsk Specjalnych (WPWS) o kryptonimie Pegaz, część potencjalnych wykonawcy tego programu prezentuje w Kielcach nową ofertę dla MON w odpowiedzi na plany wzmacniania obrony przeciwpancernej. Zarówno GDELS ze swoim Eagle (we współpracy z Rosomak S.A.) jak i Rheinmetall z AMPV demonstrują na MSPO warianty tych wozów przenoszące pociski kierowane Spike

Na lekkim taktycznym pojeździe opancerzonym Eagle w układzie 4x4 zabudowano zdalnie sterowany moduł uzbrojenia (ZSMU) Samson Mini MLS od izraelskiego Rafaela. Moduł wyposażono w 12.7 mm wkm oraz zintegrowaną, podwójną wyrzutnię ppk Spike. Ważąca ok. 380 kg wieża ma zakres kątów naprowadzania km/wkm w elewacji od -200 do +600 i azymucie 3600, magazyn na 1500 sztuk amunicji małokalibrowej i możliwość instalacji do ośmiu, pojedynczych wyrzutni granatów dymnych. Wyposażono ją w głowicę optoelektroniczną oraz otwartą architekturę systemów elektronicznych pozwalających na zainstalowanie dodatkowych sensorów lub współpracę/wymianę danych z systemem BMS. Wieża lub tylko jej wrażliwe elementy może być opancerzona.

Lekkie kołowe pojazdy przeciwpancerne z PPK Spike
Fot. Defence24.pl

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Natomiast na AMPV zainstalowano zupełnie nowy ZSMU od Rheinmetalla również z 12.7 mm wkm, ale już z dwoma podwójnymi i rozkładanymi na boki kontenerami dla Spike'a. W tej wieży również można opancerzyć jej wrażliwe elementy, a sam moduł jest dość duży, choć w porównaniu z przenoszącym go pojazdem. Wyposażono go w głowicę optoelektroniczną będącą modyfikacją automatycznego systemu rozpoznawania celów i ich śledzenia (Stabilized Electro Optical Sight System – SEOSS) odznaczającego się dużo lepszymi parametrami wykrywania, identyfikacji i naprowadzania uzbrojenia na cel.

Lekkie kołowe pojazdy przeciwpancerne z PPK Spike
Fot. Paweł K. Malicki

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Dodatkowo istnieje możliwość montażu na niej (lub na nosicielu) systemu samoosłony ROSY_L, w tym połączonego z laserowymi czy akustycznymi sensorami (ASLS).

Oczywiście istnieje możliwość zabudowy na tak skonfigurowanych wieżach innego systemu broni strzeleckiej w postaci 7.62 mm km, 40 mm granatnika automatycznego czy innego lżejszego systemu uzbrojenia, a oba wozy mają wystarczającą ilość miejsca w przedziale załogowym, by przewozić kilka dodatkowych ppk Spike oraz zabudować wymagane systemy wymiany danych, łączności czy rozpoznania.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze