Reklama

Strona główna

MSPO 2017: Kontrakt na rozpoznawcze Żmije

Fot. comcam.pl.
Fot. comcam.pl.

Wojsko Polskie otrzyma 118 pojazdów dalekiego rozpoznania Wirus IV, pozyskanych w programie pod kryptonimem Żmija. Stosowna umowa podpisana została podczas MSPO.

Konsorcjum: Polski Holding Obronny Sp. z o.o. oraz Concept Sp. z o.o. w dniu 6 września na MSPO 2017 podpisało kontrakt z Inspektoratem Uzbrojenia (IU) związany z dostawami pojazdów dalekiego rozpoznania kryptonim Żmija. Sygnowanie dokumentu odbyło się w hali, gdzie swoje ekspozycje miały jednostki wojskowe podległe pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Wojska Specjalne i Wojska Obrony Terytorialnej.

Czytaj więcej: MSPO 2017: Premiera Wirusa

 

 

Rozstrzygnięte w lipcu tego roku postępowanie zostało wygrane przez konsorcjum tych dwóch firm. Jako jedyne w wymaganym terminie złożyło ono ostateczną ofertę do IU. Umowa obejmuje dostawy 118 pojazdów przeznaczonych do eksploatacji w wojskach rozpoznawczych a jej wartość brutto wyniosła 90,7 mln zł.

Czytaj więcej: Co MON kupi w 2017 roku? [ANALIZA]

 

Pozyskany w programie Żmija pojazd wysokiej mobilności w układzie napędowym 4x4, ma DMC do 2600 kg oraz zdolność przewozu trzech żołnierzy, uzbrojenia, sprzętu specjalistycznego i ładunku o masie minimum 900 kg. W takiej konfiguracji powinien on pozwolić na autonomiczność prowadzonych działań rozpoznawczych przez co najmniej 7 dni.

Już obecnie oprócz zaakceptowanej konstrukcji pojazdu Wirus IV, konsorcjum ma wstępnie przygotowany plan wsparcia jego eksploatacji poprzez wprowadzenie programu szkolenia jego obsług, budowy systemu zabezpieczenia logistycznego w pobliżu jednostek w nie wyposażonych czy sprecyzowania potrzeb sprzętowych (zaplecza diagnostyczno-naprawczego), zakresu i możliwości remontowych w samych pododdziałach.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama