Reklama

Strona główna

MSPO 2017: Jednorazowe granatniki RGW

  • Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
    Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

W trakcie tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firma Dynamit Nobel Defence (DND) prezentuje rodzinę granatników jednorazowych wraz z wyposażeniem dodatkowym.

Prezentowana w Kielcach rodzina granatników DND obejmuje RGW 90 AS, programowalny RGW 90 LRMP (Long Range Multi Purpose), RGW 90 WB (Wall Breacher), czy RGW 90 HH. W Polsce systemy te są promowane za pośrednictwem Griffin Group.

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Granatniki jednorazowe RGW 90 HH (Recoilless Grenade Weapon o kalibrze 90 mm z dwojakim trybem działania głowicy pocisku – kumulacyjnym HEAT lub krusząco-odkształcalnym HESH). Przejście w wymagany tryb polega na rozłożeniu (HEAT) lub nie (HESH) przez żołnierza teleskopowej sondy przed strzałem. Granatnik ten cechuje się niską masą, prostą i wytrzymałą konstrukcją, łatwością transportowania i możliwością wieloletniego przechowywania (do 10 lat). Pocisk granatnika penetruje 500 mm RHA, czy potrójny mur ceglany.

Na granatniku montuje się standardowy celownik optyczny o powiększeniu 1,5x (efektywny strzał na dystansie do 300 wobec celu ruchomego i do 500 metrów wobec stacjonarnego), ale dzięki szynie Picatinny można go doposażyć w dowolne wybrane przyrządy celownicze, jak np. celownik z dalmierzem i przelicznikiem balistycznym, przystawkę noktowizyjną lub celownik termowizyjny. Może to być prezentowany na MSPO monokular noktowizyjny MNV-50. Pocisk opuszcza lufę z z maksymalną prędkością wynoszącą 240 m/s, utrzymuje ją stałą podczas niemal całej trajektorii lotu.

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Dostępne modele granatników rodziny RGW 90 mają rozbudowany system wsparcia szkoleniowego (przekroje, makiety, broń z pełnokalibrowym pociskiem szkolnym  lub o zmniejszonym kalibrze pocisku (wkładka o kalibrze 18 mm), mobilny symulator szkolny DynaSim), który pozwala nie tylko zmniejszyć koszty, ale również prowadzić szkolenia poza stacjonarną wojskową bazą szkoleniową.

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Szkolenie z wykorzystaniem DynaSim realizowane jest za pomocą stanowiska kontrolno-symulacyjnego (przenośny komputer o wzmocnionej konstrukcji), które nadzoruje do pięciu podłączonych do niego wyrzutni-symulatorów. Wyrzutnie te zamiast pocisku zawierają w lufie zestaw komputerowy, żyroskop i źródło zasilania zaś sam okular celownika to miniaturowy wyświetlacz OLED (zobrazowanie wirtualnego pola walki). Z tyłu lufy umieszczono dodatkowo ultradźwiękowy czujnik mierzący odległość od przeszkody, by jak najlepiej wyrobić u strzelca odpowiednie nawyki dotyczące zajmowania miejsca do oddania strzału.  

Na uwagę zasługuje też RGW 90 LRMP, który oprócz możliwości walki z bronią pancerną, czy niszczenia umocnień, służy do zwalczania stanowisk sprzętu piechoty lub żołnierzy wroga zasłoniętych naturalnymi lub sztucznymi osłonami.

Efektywność takiego działania zapewnia zastosowanie cyfrowego celownika DYNAHAWK (prawdopodobieństwo trafienia powyżej 80% na odległość do 1000 metrów), czy specjalnej głowicy kumulacyjnej (umożliwia ona również skuteczną penetrację ścian ceglanych i wzmocnionych – żelbetowych). Z LRMP podobnie jak z całej rodziny RGW 90 można prowadzić ogień z pomieszczeń zamkniętych o powierzchni nie mniejszej niż 18 m3.

W ofercie DND jest też lekki (do 6 kg) granatnik RGW-60 kalibru 60 mm, dostępny z kilkoma wariantami głowic, w tym w wersji wielozadaniowej, posiadającej tryb kumulacyjny i odłamkowy. Rozwijany jest przyszły następca Panzerfausta 3, nowy RGW-110 o większej skuteczności penetracji pancerza. 

Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama