Strona główna

MSPO 2017: ITWL w programie rozpoznawczym NATO

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Podczas MSPO XXV NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency zawarła z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych trzyletnią umowę dotyczącą programu NATO AGS Battle Laboratory Capability Phase. Jest to jeden z programów badawczych NATO, w który zaangażowane są polskie placówki badawcze i ośrodki naukowe. 

Umowa dotyczy udziału ITWL w realizacji prac nad pro­jektem NATO AGS Battle Laboratory Capability Phase, który dotyczy wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych RQ-4 Global Hawk do obserwacji radarowej obiektów naziemnych i ich przemieszczania się. 

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Dane mają trafiać do bazy operacyjnej AGS i dalej do komórek wywiadowczych i rozpoznawczych wojsk uczestniczących w projekcie. Główną bazą programu, realizowanego przez wybrane podmioty w imieniu państw członkowskich sojuszu, będzie włoski ośrodek Sigonella. Wstępna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta w 2018 roku. 

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

BSP wykorzystywane w programie są odmianą bezzałogowców dalekiego zasięgu i o dużej długotrwałości lotu (HALE), używanych przez amerykańskie siły zbrojne. Wiadomo, że drony tego typu są używane również nad Europą Środkowo-Wschodnią, wykonywały loty także nad Ukrainą.

Źródło:
MSPO
/ MSPO Defence24

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.