Maszynę Black Hawk produkowaną w Mielcu pokazano w konfiguracji przeznaczonej do ewakuacji rannych żołnierzy z pola bitwy lub wspierania operacji ratunkowych podczas klęsk żywiołowych. Jest ona wyposażona w zintegrowany pakiet sprzętu medycznego do misji ewakuacyjnych, który obejmuje m.in. przenośny elektrokardiograf, defibrylatory, urządzenia odsysające, przenośne butle z tlenem i systemy monitorowania pacjentów.
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
W warunkach bojowych śmigłowiec może zabrać od jednego do trzech rannych na noszach w wersji MEDEVAC, jaką zaprezentowano. W wariancie transportu rannych możliwe jest również zainstalowanie sześciu noszy na specjalnym stelażu, przy rezygnacji z dodatkowych opcji. Śmigłowiec posiada też bezpieczne siedzenia dla personelu medycznego, wzmocnioną podłogę̨, system kontroli środowiska i zintegrowaną wyciągarkę.
Mimo roli ewakuacyjnej śmigłowiec dysponuje możliwościami bojowymi, ze względu na dwa sześciolufowe karabiny maszynowe M-134D Minigun kalibru 7,62 mm i głowicę optoelektroniczną umieszczoną pod częścią dziobową maszyny. W ciągu kilku godzin śmigłowiec medyczny może zostać zrekonfigurowany do wersji uzbrojonej w kierowane i niekierowane rakiety oraz broń lufową.
Konfiguracja maszyny, jaką zaprezentowano na MSPO, jest zbliżona do stosowanej w ramach akcji ratunkowych podczas katastrof humanitarnych i klęsk żywiołowych, takich jak podczas usuwania skutków niszczycielskiego huraganu Harvey w Stanach Zjednoczonych. Warto dodać, że śmigłowiec Black Hawk został zaoferowany przez PZL Mielec w przetargu na maszyny Combat-SAR dla Polskich Sił Powietrznych.
Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach