Strona główna

MSPO 2017: Ewakuacyjny Black Hawk z Mielca

  • Śmigłowiec Black Hawk w wersji MEDEVAC. Fot. J. Sabak
    Śmigłowiec Black Hawk w wersji MEDEVAC. Fot. J. Sabak
  • Fot.:TGE
    Fot.:TGE

Podczas kieleckiej wystawy zakłady PZL Mielec należące do koncernu Lockheed Martin prezentują śmigłowiec Black Hawk w wersji poszukiwawczo-ratowniczej i bojowej ewakuacji medycznej (MEDEVAC). Maszyna posiada zarówno wyposażenie medyczne, jak też uzbrojenie w postaci dwóch karabinów Minigun kalibru 7,62 mm. 

Maszynę Black Hawk produkowaną w Mielcu pokazano w konfiguracji przeznaczonej do ewakuacji rannych żołnierzy z pola bitwy lub wspierania operacji ratunkowych podczas klęsk żywiołowych. Jest ona wyposażona w zintegrowany pakiet sprzętu medycznego do misji ewakuacyjnych, który obejmuje m.in. przenośny elektrokardiograf, defibrylatory, urządzenia odsysające, przenośne butle z tlenem i systemy monitorowania pacjentów.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

W warunkach bojowych śmigłowiec może zabrać od jednego do trzech rannych na noszach w wersji MEDEVAC, jaką zaprezentowano. W wariancie transportu rannych możliwe jest również zainstalowanie sześciu noszy na specjalnym stelażu, przy rezygnacji z dodatkowych opcji. Śmigłowiec posiada też bezpieczne siedzenia dla personelu medycznego, wzmocnioną podłogę̨, system kontroli środowiska i zintegrowaną wyciągarkę.

Mimo roli ewakuacyjnej śmigłowiec dysponuje możliwościami bojowymi, ze względu na dwa sześciolufowe karabiny maszynowe M-134D Minigun kalibru 7,62 mm i głowicę optoelektroniczną umieszczoną pod częścią dziobową maszyny. W ciągu kilku godzin śmigłowiec medyczny może zostać zrekonfigurowany do wersji uzbrojonej w kierowane i niekierowane rakiety oraz broń lufową. 

Konfiguracja maszyny, jaką zaprezentowano na MSPO, jest zbliżona do stosowanej w ramach akcji ratunkowych podczas katastrof humanitarnych i klęsk żywiołowych, takich jak podczas usuwania skutków niszczycielskiego huraganu Harvey w Stanach Zjednoczonych. Warto dodać, że śmigłowiec Black Hawk został zaoferowany przez PZL Mielec w przetargu na maszyny Combat-SAR dla Polskich Sił Powietrznych.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze