System „Dromader” został opracowany od podstaw, aczkolwiek z zastosowaniem wielu stosowanych w dotychczasowej praktyce rozwiązań. Składa się on z trzech podstawowych komponentów:
- systemu umundurowania bojowego
- systemu oporządzenia indywidualnego
- dedykowanych pakietów balistycznych i hełmów
Mundur i oporządzenie wykonane są w polskim kamuflażu cyfrowym MAPA, który opracował dr Maciej Dojlitko z Pracowni Komunikacji Wizualnej Wydziału Architektury i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. MAPA została opracowana jako cyfrowy, wielowarstwowy system, który ma zapewnić dobre maskowanie i ukrycie sylwetki nie tylko na małych, ale i na dużych odległościach. W tym kamuflażu każda z warstw odpowiada za inną funkcję. MAPA naśladuje w ten sposób efekt percepcji przestrzennej szaty roślinnej.
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
Dzięki wielowarstwowej strukturze, wzór można adaptować do różnych wymogów środowiskowych. Wzajemne relacje między tłem, czyli makrowzorem (odpowiedzialnym za deformację i rozbicie sylwetki) a mikrowzorem, czyli warstwą pierwszoplanową, odpowiedzialną za upodobnienie wzoru maskującego do „szumu tła” otoczenia, można zmieniać, aby uzyskać np. wersję zimową, pustynną czy miejską. Odmiana podstawowa została zaprojektowana z myślą o użyciu jej w terenie leśnym, w okresie od wiosny do jesieni. Projekt kamuflażu "MAPA" otrzymał wyróżnienie w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP 2016”, zorganizowanym przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
Nowy mundur z rogatywką
Umundurowanie wchodzące w skład systemu „Dromader” zostało zaprojektowane od podstaw, ale z zastosowaniem wielu stosowanych w dotychczasowej praktyce rozwiązań jak wzmocnienia miejsc najbardziej narażonych na przetarcia, stójkowe kołnierze bluz chroniące przed otarciami przez kamizelki zintegrowane. Zestaw składa się ze spodni, bluzy i bluzy szturmowej dedykowanej pod kamizelkę zintegrowaną.
W konstrukcji mundurów zrezygnowano z dużych, tradycyjnych kieszeni cargo, uznając że rolę tę powinny przejąć elementy oporządzenia, a przenoszenie elementów wyposażenia czy żołnierskiego dobytku w kieszeniach nie jest ani wygodne, ani praktyczne. Kieszenie zostały zmniejszone, otrzymały zamknięcia na zamki błyskawiczne kryte patkami o nowym, charakterystycznym dla nowego munduru kształcie. Mundur jest wykończony w technologii IRR redukującej wykrywalność przez noktowizory, z możliwością zastosowania dodatkowych osłon chroniących przed wykryciem w termowizji.
Elementem charakterystycznym umundurowania jest nowy wzór czapki – rogatywki. Projektantom udało się tu połączyć tradycję z wymogami nowoczesności i funkcjonalności. Nowa rogatywka jest wygodna, nie deformuje się, chroni oczy przed słońcem, a jednocześnie można ją złożyć i np. schować do kieszeni munduru. Jest to próba przywrócenia tego tradycyjnego elementu munduru polskiego żołnierza do munduru polowego.
Oporządzenie „Dromader”
Podstawowym elementem oporządzenia „Dromader” jest zintegrowana, modułowa kamizelka taktyczna. Umożliwia ona przenoszenie czterech twardych wkładów balistycznych oraz dodatkowo wkładów miękkich, chroniących witalne strefy ciała żołnierza przed pociskami z broni strzeleckiej. W skład systemu oporządzenia wchodzą specjalistyczne kieszenie, ładownice, plecaki i pokrowce. Łącznie jest to ponad 60 kompatybilnych ze sobą, dedykowanych do różnych funkcji elementów, dostosowanych do potrzeb żołnierzy. Wszystkie wykonane są z Cordury 750D, co zmniejsza o 20% wagę oporządzenia, nie obniżając przy tym na wytrzymałości.
Jako zasadę przyjęto, by każdy element systemu mimo iż jest dedykowany do konkretnej funkcji cechował się pewnym stopniem uniwersalności, np. kieszenie przeznaczone na naboje granatnikowe kal. 40 mm mogą służyć do przenoszenie granatów o różnym rozmiarze i przeznaczeniu. Boczne kieszenie dodatkowe plecaków transportowego, medycznego i do przenoszenia radiostacji mogą być między sobą wymieniane. Elementy można łączyć w wielu konfiguracjach.
Nowoczesna ochrona
Wraz z oporządzeniem „Dromader” w zakładach MASKPOL powstał nowy pakiet balistyczny. W jego skład wchodzą lekkie wkłady balistyczne wykonane w nowej geometrii 3D oraz w technologii stand-alone – o podwyższonej odporności. W kamizelce Dromader można dodatkowo zastosować miękkie wkłady zwiększające poziom bezpieczeństwa.
Elementem systemu jest także nowy hełm kewlarowy HPB – 05, o poprawionym kształcie. Zapewnia on wysoką, możliwość mocowania optoelektronicznych elementów wyposażenia, oraz jest dostosowany do wykorzystania wraz z systemami ochrony słuchu i łączności. Całość systemu może być dostosowana do różnorodnych konfiguracji, systemów uzbrojenia i zadań realizowanych przez poszczególnych żołnierzy w drużynie.
Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach