Strona główna
MSPO 2017: Boeing P-8 Poseidon - samolot do zwalczania okrętów
Trzeciego dnia targów MSPO 2017 przedstawiciele Boeinga zorganizowali briefing prasowy na temat samolotu P-8 Poseidon. Maszyna powstała na bazie cywilnego Boeinga 737. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w zwalczaniu okrętów podwodnych i jednostek nawodnych nieprzyjaciela.
W Marynarce Wojennej USA Boeing P-8 Poseidon zastępuje wysłużoną maszynę P-3. Jest to samolot patrolowy i rozpoznawczy, przeznaczony w pierwszej kolejności do niszczenia okrętów podwodnych i nawodnych przeciwnika. Oprócz tego może z powodzeniem zapewniać łączność i dowodzenie na obszarze operacyjnym.
Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
Posejdon wyposażony jest w dwa silniki odrzutowe, pozwalające na szybkie dotarcie w obszar działań bojowych, dzięki możliwości pobierania paliwa w powietrzu maszyna dysponuje też możliwością długotrwałego pozostawania w dozorowanym obszarze.
Kontrakt na budowę nowego samolotu patrolowo-morskiego dla US Navy firma Boeing zdobyła zdobyła w 2004 r. Koszt rozwoju P-8 wynosi dotychczas 6 mld USD. Choć konstrukcja bazuje na cywilnym samolocie 737, to skrzydła oraz poszycie zostały wzmocnione. Konstruktorzy zadbali również o zapewnienie załodze wysokiego poziomu świadomości sytuacyjnej, miedzy innymi dzięki sensorom, takim jak sonar, czy instrumenty do optoelektronicznej obserwacji w zakresie światła widzialnego.
Dzięki oparciu konstrukcji Poseidona o rozpowszechnioną w światowych liniach lotniczych maszynę Boeing 737, P-8 może być serwisowany w różnych częściach globu, natomiast seryjna produkcja tej maszyny przyniosła w ostatnich latach Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych oszczędności rzędu 2,1 mld USD, a wraz ze wzrostem wolumenu produkcji jednostkowa cena egzemplarza P-8 dalej spada.
Pierwsze egzemplarze nowego samolotu trafiły na stan US Navy w 2009 roku, zaś gotowość operacyjną w służbie pionierski kontyngent tych maszyn osiągnął w roku 2013. Na zakup Poseidonów na potrzeby swoich sił zbrojnych zdecydowały się dotąd Australia, Indie, Wielka Brytania i Norwegia.
Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach