Reklama

Mesko, które w ramach PGZ specjalizuje się w produkcji amunicji i rakiet (jest liderem grupy amunicyjno-rakietowej) zarówno tej wschodniej, jak i zachodniej konstrukcji/kalibrów, rozpoczęła działalność w 1924 roku w Skarżysku-Kamiennej.

Założenia rozwojowe spółki to obecnie przede wszystkim dalszy rozwój ściśle połączony z programem wdrażania nowoczesnych technologii, a same jego kierunki wyznaczane są na podstawie wieloletnich planów i programów obronnych m.in. MON. Jednym z najważniejszych zadań obecnie realizowanych jest przedstawienie szerokiej oferty wyrobów dla WOT czy przygotowanie kompetencji do realizacji takich programów jak Wisła, Narew i Homar.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

W ostatnim czasie spółka podpisała z Inspektoratem Uzbrojenia MON szereg umów na dostawę do SZ RP  m.in. Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Piorun czy amunicji do broni strzeleckiej kalibrów 5.56x45 (z pociskiem smugowym i z rdzeniem stalowym), 7.62x51 AP/API oraz naboi 30x173 mm z pociskiem podkalibrowym z rdzeniem fragmentującym stabilizowanym obrotowo (FAPDS-T).

Na targach można było zobaczyć cały przekrój znanej amunicji pistoletowej od 9x18mm MAKAROW (z pociskiem z rdzeniem ołowianym i ślepy) do 9x19mm PARABELLUM (z pociskiem ołowianym, półpłaszczowym, z rdzeniem ołowianym i również ślepy).

Fot. Defence24.pl

Z amunicji małokalibrowej do karabinków i karabinów maszynowych pokazano nabój 5,56x45mm (z pociskiem z rdzeniem ołowianym, z rdzeniem stalowo- ołowianym, smugowy, ślepy oraz przeciwpancerny AP z pociskiem bezołowiowym, przeciwpancerny AP6 i z pociskiem ekologicznym), 7,62x39mm (z pociskiem z rdzeniem stalowym, smugowym i ślepy) oraz 7,62x51mm (z pociskiem z rdzeniem ołowianym, przeciwpancernozapalającym, smugowym, przeciwpancernym AP i ślepym) czy 7,62x51mm (z pociskiem smugowym, z rdzeniem stalowym, ślepy i z pociskiem przeciwpancernym o zwiększonej skuteczności AP2). W tych wymienionych kalibrach zademonstrowano również amunicję o ograniczonym rykoszetowaniu.

Szeroki był wybór oferowanej amunicji śrdniokalibrowej 12.7x99 mm. Można więc zobaczyć w tym kalibrze m.in. nabój snajperski BALL lub MP NM 140, przeciwpancerny AP-S NM 173 czy RR-T.

Z amunicji przeznaczonej do automatycznych armat średniego kalibru najwięcej było tej przeznaczonej do KTO Rosomak, a więc 30x173 mm (MP-T/SD, FAPDS-T, TP-T czy APFSDS-T), ale była również amunicja do 20 mm armat (MP, TP-R3), bardzo popularnych na świecie rosyjskich armat kalibru 23x151 mm (APDS-T i FAPDS-T) oraz planowanych do wprowadzenia do eksploatacji w SZ RP armat 35 x 228 mm (FAPDS-T, TP-T i programowalna).

Fot. Defence24.pl

Oczywiście zobaczyć można było przeciwlotniczy przenośny zestaw rakietowy Grom i nowszy Piorun czy przeciwpancerny Spike – LR. Ten ostatni przeciwpancerny system na stoisku MESKO uzupełniały lekki system rakietowy Pirat oraz Spike NLOS i Spike SR.

Fot. Defence24.pl

Większe kalibry reprezentowała 120 mm amunicja typu APFSDS-T i HE przeznaczona dla czołgu Leopard 2, 125 mm amunicja HE dla czołgu PT-91/T-72 oraz precyzyjnego rażenia dla 120 mm kołowego moździerza samobieżnego Rak i 155 mm haubicy samobieżnej Krab/Kryl.

Fot. Defence24.pl

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Uzupełniały ją 122 mm pocisk rakietowy M-21 FHE Feniks oraz 70 mm rakieta niekierowana. Dodatkowo demonstrowano wyrzutnię WW-15, system podświetlacza laserowego do amunicji precyzyjnego rażenia oraz przeciwlotniczy zestaw mobilny Kusza. Dwa ostatnie produkty demonstrowało CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o.

Fot. Defence24.pl

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze