Reklama

Strona główna

MSPO 2017: AARGM proponowany Siłom Powietrznym

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Podczas MSPO 2017 firma Orbital ATK prezentuje pocisk przeciwradiolokacyjny AARGM, który oferowany jest obecnie polskim Siłom Powietrznym jako uzbrojenie samolotów F-16 Jastrząb.

Orbital ATK jest producentem pocisku antyradiolokacyjnego AARGM (Advanced Anti-Radiation Guided Missile), opracowanego w ramach programu prowadzonego wspólnie przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych i włoskie siły powietrzne. Pocisk AARGM jest naprowadzany na źródło promieniowania radiowego, posiada też możliwość naprowadzania na cel za pomocą systemu GPS/INS i aktywny radar milimetrowy.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Zdaniem producenta AARGM jest szczególnie przydatny do wykonywania uderzeń mających na celu przełamanie zintegrowanej obrony powietrznej. Pocisk jest bowiem wyposażony w pasywną samonaprowadzającą głowicę radiolokacyjną, lokalizującą i identyfikującą elementy systemu obrony przeciwlotniczej nieprzyjaciela. Z kolei system INS/GPS umożliwia "zapamiętanie" położenia celu i kontynuowanie ataku nawet po wyłączeniu wrogiej stacji radiolokacyjnej, bądź też atak na obiekt nie emitujący emisji elektromagnetycznych (innych niż radar), o ile znane są jego koordynaty. 

System naprowadzania uzupełnia aktywny radar milimetrowy, przeszukujący w ostatniej fazie lotu obszar celu, wyznaczony przez pozycję źródła emisji elektromagnetycznej. Sensor ten poszukuje radarów obrony przeciwlotniczej, wyrzutni rakiet i wyposażenia dodatkowego wchodzącego w skład zintegrowanych systemów obrony powietrznej. Dzięki temu możliwe jest porażenie stacji radiolokacyjnej (bądź innych elementów systemu OPL), nawet jeżeli radar będący pierwotnie celem ataku został wyłączony i rozpoczęto jego przemieszczenie. 

Czytaj też: "Zapewnić swobodę operacji lotniczych". AARGM przeciwko systemom obrony powietrznej [WYWIAD]

Obecnie trwają wstępne prace nad opracowaniem wersji o przedłużonym zasięgu AARGM-ER, przeznaczonej, m.in. do przenoszenia w komorze uzbrojenia samolotu F-35. Zakłada się, że mają się one zakończyć do lat 2023-2024.

Pocisk AARGM znajduje się obecnie na wyposażeniu lotnictwa marynarki wojennej i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych, w niedługiej przyszłości wejdzie też na uzbrojenie sił powietrznych Włoch (w przyszłym roku Tornado mają osiągnąć wstępną gotowość operacyjną do użycia AARGM), zamówienie na broń tego typu w trybie FMS złożyła też Australia. Wiadomo również, że wyposażone w niego zostaną samoloty Tornado niemieckiej Luftwaffe.

Oprócz tego pocisk jest przystosowany do użycia przez F-16 i F-15, trwają też prace w celu integracji go z Eurofighterem.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama