Strona główna

MSPO 2016: Zmodernizowany WZT dla Leoparda

Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu wraz z partnerem zagranicznym przygotowały ofertę modernizacji używanych obecnie pojazdów Bergepanzer 2, prezentowaną podczas MSPO. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie Ministerstwa Obrony Narodowej, które zamierza dostosować posiadane obecnie przez Wojsko Polskie pojazdy do obsługi czołgów Leopard 2A4, 2A5 i 2PL.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

WZM S.A. z firmą Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) proponują prezentowaną na MSPO 2016 modernizację Bergepanzer 2 na bazie rozwiązań pojazdu Wisent, opracowanego na zlecenie sił zbrojnych Danii, używanego również w Belgii i w Chile (gdzie wykorzystywane są zmodernizowane czołgi Leopard 2A4). Polonizacja i przeniesienie produkcji kluczowych komponentów oraz zespołów i podzespołów do polskich zakładów, należących do Polskiej Grupy  Zbrojeniowej S.A. to najistotniejsze cele rozmów biznesowych z partnerem niemieckim. Co więcej - w kraju zostałby ustanowiony potencjał do serwisu i napraw zmodernizowanych pojazdów. 

Modernizacja ma obejmować zastosowanie dłuższego żurawia o udźwigu do 30 000 kg, nowej wciągarki głównej o sile uciągu do 35 000 kg oraz pomocniczą  o sile uciągu 1500 kg i długości liny 180 m czy umieszczenie na pojeździe nowego, uniwersalnego i rozszerzalnego lemiesza przedniego o szerokości 3250 mm i wysokości 1000 mm (3750 z rozszerzeniem). 

Wisent
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

Ponadto, pojazd dysponuje Systemem Bojowego Zabezpieczenia Technicznego (CRS), pozwalającym na prowadzenie ewakuacji wozów pancernych z wnętrza WZT. Otrzymał też nowoczesny system hydrauliczny EHS. Moc power packa została zwiększona do 700 kW (960 KM) przy maksymalnym momencie obrotowym 3399 Nm. W pojeździe zastosowano dwuobwodowy system hamulcowy, klimatyzację, system przeciwpożarowy, oraz nową koncepcję siedzisk załogi i nowe gąsienice. 

Zmodernizowany pojazd posiadałby długość 8210 mm (lemiesz w pozycji do jazdy), szerokość 3250 mm i wysokość 2970 mm (3271 z zapasową jednostka napędową czołgu Leopard 2). Prześwit wozu to 440 mm, głębokość brodzenia bez przygotowania 1200 mm i z przygotowaniem 2250 mm a prędkość maksymalna 62 km/h. Masa własna to 44 500 kg a bojowa 54 000 kg.

Wisent
Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

W Polsce obecnie rolę wozów zabezpieczenia technicznego dla czołgów Leopard 2 pełnią przede wszystkim właśnie wozy Bergepanzer 2, których pierwsza partia została pozyskana z czołgami Leopard 2A4. Są one oparte na podwoziu czołgu Leopard 1 (blisko 75% unifikacja).

Zgodnie z przyjętymi założeniami w MON postanowiono dokonać modernizacji wszystkich posiadanych wozów Bergepanzer 2, aby dostosować je do obsługi czołgów podstawowych Leopard 2A5 i Leopard 2PL. Zakłada się zapewnienie zdolności ewakuacji pojazdów o masie do 65 000 kg i do udźwigu żurawiem do 30 000 kg przed pojazdem, a także możliwości przewozu jednostki napędowej czołgu Leopard 2. Ponadto, wozy powinny dysponować systemem zaczepiania/zwalniania ewakuowanego pojazdu bez konieczności opuszczania WZT przez załogę, przewidziano też zabudowę dodatkowych urządzeń i dopancerzenie wozu.

Marek Dąbrowski

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze