Reklama

Strona główna

MSPO 2016: Raporty NCSS o rozpoznaniu i współpracy V4

Bezzałogowiec Łoś. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.
Bezzałogowiec Łoś. Fot. R. Surdacki/Defence24.pl.

W trakcie tegorocznego MSPO w Kielcach, Narodowe Centrum Studiów Strategicznych zaprosiło gości targów do zaznajomienia się z dwoma nowymi raportami, przygotowanymi przez ekspertów oraz współpracowników polskiego think tanku. Pierwsza prezentacja dotyczyła zasad pozyskiwania zasobów obronnych w Grupie Wyszehradzkiej, a druga przyszłości rozpoznania obrazowego w siłach zbrojnych RP.

Całe spotkanie poprowadził Mariusz Kordowski, dyrektor programów militarnych NCSS. Dyrektor Kordowski podkreślał zadowolenie z tego, że takie spotkanie, prezentujące dorobek dwóch programów, mogło odbyć się właśnie w Kielcach.

W pierwszej kolejności ukazano zarys podstawowych osiągnięć w obrębie rozważań na temat wyjątkowego, bo pilotażowego projektu analizy potencjalnych zasad pozyskiwania zasobów obronnych w Grupie Wyszehradzkiej. Dr inż. Bohdan Pac z NCSS zwrócił uwagę, że program miał charakter międzynarodowy. Prof. Todor Tagarev podkreślał m.in. kluczowe znaczenie dla pozyskiwania zasobów obronnych czynników takich jak efektywność oraz transparentność w zakresie podejmowanych wydatków. Szeroko zaprezentowany został również chociażby specjalny model zarządzania procesem pozyskiwania zasobów obronnych, w którym znaczną rolę odgrywały takie determinanty procesu pozyskiwania zasobów obronnych jak "trafność", "efektywność", "skuteczność czy też "standaryzacja". Jednocześnie zwrócono uwagę na potrzebę włączenia do tego rodzaju badań przedstawicieli przemysłu obronnego.

W drugiej części spotkania skupiono się na wskazaniu szerokiego aspektu możliwości rozpoznania obrazowego w siłach zbrojnych. Prezentowano zagadnienia z zakresu IMINT i jego roli w zakresie działań polskiego wojska. Zwrócono uwagę m.in. na rolę bezzałogowych statków powietrznych w działaniach tego rodzaju w przyszłości. Oba raporty NCSS mają teraz zostać upublicznione, dzięki czemu zaistnieje możliwość szerokiej dyskusji w obrębie różnych zainteresowanych podmiotów.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama