Strona główna

MSPO 2016: Radarowo-optyczny system nadzoru

fot. Defence24.pl
fot. Defence24.pl

Brytyjska firma Kelvin Hughes prezentuje na MSPO w Kielcach przenośny system obserwacyjny oparty o radar oraz głowicę optoelektroniczną, pozwalający na nadzór obszarów lądowych i morskich i zwiększający świadomość sytuacyjną.

W skład zestawu obserwacyjnego wchodzi radar półprzewodnikowy SharpEye™ pracujący w pasmie X oraz zestaw kamer zapewniających ostateczną identyfikację wykrytych obiektów. Sam radar ma możliwość detekcji płetwonurków na odległości ponad 800 m, minidronów na odległości ponad 1500 m i poruszających się osób na odległości ponad 4000 m. W przypadku dużych obiektów te zasięgi są jeszcze większe: dla samochodów to ponad 10 km, łodzi motorowych – 12 km, śmigłowców – 15 km oraz pojazdów wojskowych – 20 km.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy!

Cały blok „radiolokacyjno-optyczny” jest lekki, łatwy do transportu i może być instalowany na jednym, podnoszonym maszcie. Dzięki temu można zwiększyć zasięg obserwacji, co jest szczególnie ważne w zróżnicowanych warunkach terenowych. Dane z dwóch różnego rodzaju sensorów są łączone w jedne obraz sytuacyjny na podkładzie mapy cyfrowej lub zdjęć satelitarnych dzięki specjalnemu oprogramowaniu CxEye.

System może być wykorzystywany m.in.: przy wykrywaniu dronów, dla ochrony i nadzoru obiektów infrastruktury krytycznej, do ochrony różnego rodzaju imprez masowych oraz przy prowadzeniu operacji poszukiwawczo – ratowniczych.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze