Reklama

Strona główna

MSPO 2016: Ostatni etap negocjacji w sprawie Pilicy

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Przedstawiciele Zakładów Mechanicznych Tarnów poinformowali w czasie MSPO 2016 w Kielcach, że kończą się negocjacje w sprawie umowy na dostawę dla Sił Zbrojnych RP Przeciwlotniczego Systemu Rakietowo Artyleryjskiego Pilica. Elementy zestawu były prezentowane podczas MSPO 2016.

Jak zapewniają przedstawiciele ZM Tarnów, negocjacje dotyczące kontraktu na system Pilica są już na ukończeniu, umowa ma zostać podpisana do końca roku. Już wiadomo, że ustalono ostateczną konfigurację systemu i przedstawiono harmonogram dostaw. Przygotowany w ten sposób sprzęt był prezentowany przez Zakłady Mechaniczne Tarnów (należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej) podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy!

Podczas dotychczasowych negocjacji uznano, że ZM Tarnów będą nadal liderem technicznym projektu oraz integratorem systemu. Zakłady z Tarnowa będą również odpowiadały za obsługę serwisową i pogwarancyjną.

Ze względu na bardzo szybki harmonogram wprowadzania Pilicy do wojsk uznano, że pierwszy system zostanie dostarczony Siłom Zbrojnym w tak zwanym trybie dostosowania. Przyczyną jest potrzeba zakończenia prac, dotyczących nowych rozwiązań w zakresie elektroniki i informatyki, zwiększających wydajność i przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa. W planach jest m.in. sprawdzenie skuteczności działania Systemu Kierowania Ogniem, podczas strzelań bojowych na poligonie. Dzięki temu kolejne baterie mają w pełni odpowiadać wymaganiom wojska. 

Przeciwlotniczy System Rakietowo Artyleryjski PSRA Pilica jest oparty praktycznie w całości o polskie komponenty i rodzimą myśl techniczną. Dotyczy to nie tylko samych efektorów, ale też wyposażenia elektrooptycznego, czy stacji radiolokacyjnej wstępnego wskazywania celów.

System Pilica to bateria przeciwlotnicza bardzo bliskiego zasięgu, przeznaczona do obrony obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza z odległości do 5 km. Może ona działać w ramach zintegrowanego systemu obrony i dowodzenia (np. REGA), stając się w ten sposób integralnym elementem zintegrowanej, wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej, ale jest również przygotowana do działania w pełni autonomicznego.

W jej skład wchodzi sześć Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowo Artyleryjskich ZUR-23-2SP Jodek, z podwójnymi armatami kalibru 23 mm oraz rakietami przeciwlotniczymi krótkiego zasięgu Grom/Piorun. Każdy z tych zestawów jest wyposażonych we własne głowice optoelektroniczne, z kamerami telewizyjnymi, termowizyjnymi i dalmierzami laserowymi – mogą wiec one realizować zadania ogniowe również samodzielnie.

W standardowym trybie pracy kierowanie systemem Pilicą odbywa się przez system łączności przewodowej (światłowodowej o zasięgu do 5 km) i radiowej ze skomputeryzowanego stanowiska dowodzenia. Stanowisko to korzysta z danych przekazywanych z trójwspółrzędnej stacji radiolokacyjnej wstępnego wykrywania Soła.

System Pilica charakteryzuje się mobilnością. Może być on bowiem z łatwością przewożony za pomocą standardowych pojazdów wojskowych oraz drogą lotniczą – z wykorzystaniem samolotów transportowych. 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama