Strona główna
MSPO 2016: Nowy Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia z Tarnowa
Jednym z wielu wyrobów prezentowanych podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach przez Zakłady Mechaniczne Tarnów jest nowa wersja A5 zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia rodziny ZSMU. Wyrób ten został zgłoszony do nagrody DEFENDER.
Cechą nowego rozwiązania z Tarnowa jest sprzężenie dwóch różnych rodzajów uzbrojenia, wprowadzenie stabilizacji i układu automatycznego śledzenia celów (videotracker). Zdalne sterowanie zapewnia bezpieczeństwo załogom różnego rodzaju pojazdów. Operatorzy mają bowiem możliwość prowadzenia obserwacji i kierowania ogniem z wnętrza transporterów i samochodów, w tym także w czasie ruchu. Za każdym razem pozostawiono jednak możliwość pracy w trybie awaryjnym (przy braku zasilania elektrycznego) z ręcznym naprowadzaniem uzbrojenia i obsługą spustu.
To właśnie dlatego zdalnie sterowane moduły uzbrojenia są proponowane praktycznie na wszystkie rodzaje pojazdów. Tarnowskie przedsiębiorstwo od lat przygotowuje się do roli głównego dostawcy tego typu rozwiązania dla Sił Zbrojnych RP. Proponuje się przy tym rozszerzenie oferty i montaż zestawów nie tylko na czołgach czy transporterach, ale również na okrętach, szybkich łodziach patrolowych oraz obiektach stacjonarnych.
System ZSMU-A5 jest modułowy, a więc istnieje możliwość zamontowania na nim różnego rodzaju uzbrojenia. Mogą to być karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm zamiennie z 40 mm granatnikiem automatycznym GMG. Na obrotowej platformie modułu istnieje także możliwość zastosowania: wyrzutni pocisków rakietowych oraz zespołu wyrzutników granatów dymnych. Dzięki temu ZSMU mogą być wykorzystywane do zwalczania celów naziemnych, powietrznych i nawodnych.
Pomaga w tym wszechstronny i odporny na warunki środowiskowe system kierowania ogniem oparty o zintegrowaną z modułem głowicę optoelektroniczną. Głowica ta jest wyposażona w kamerę telewizyjną, kamerę termowizyjną oraz dalmierz laserowy, dzięki temu ZSMU A5 może być wykorzystywany zarówno w dzień, jak i w nocy. Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. nabyły kompetencje do projektowania i wytwarzania większości elektronicznych podzespołów według własnych rozwiązań technicznych
ZSMU-A5 jest to system opracowany na bazie wcześniej opracowanych, wdrożonych i produkowanych modułów uzbrojenia typu ZSMU-1276A3 i ZSMU-A4. Te „starsze” zestawy są zresztą również prezentowane razem ze stanowiskami operatora na MSPO 2016 w Kielcach. Najbardziej znany jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia w wersji A3, którego 17 sztuk dostarczono w 2015 r. dla Sił Zbrojnych RP i którego dostawy są planowane również w roku 2016. Przekazywane już moduły są montowane na Kołowych Transporterach Opancerzonych ROSOMAK WRT (Wóz Rozpoznania Technicznego).
Zestaw ZSMU-A5 przeszedł już badania zakładowe zakończone pozytywnymi wynikami. Pierwsze zastosowanie modułu ZSMU-A5 planowane jest w projekcie Lekkiego Opancerzonego Transportera Rozpoznawczego krypt. LOTR.