Strona główna
MSPO 2016: Mobilne roboty dla służb i wojska. PIAP na MSPO
Na tegorocznym MSPO Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP prezentuje szereg robotów przeznaczonych do obserwacji, rozpoznania oraz działań pirotechnicznych. Wśród demonstrowanych robotów na stoisku znajdują się również specjalistyczne urządzenia dedykowane robotom mobilnym oraz dronom.  
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP prezentuje między innymi lekkiego robota zwiadowczego Fenix, stworzonego do prowadzenia rozpoznania w czasie operacji wojskowych.
Robot Fenix, o masie 15 kg, wyposażony jest w kamery do działań dzienno-nocnych, przy czym istnieje również możliwość zamontowania na nim kamery termowizyjnej lub noktowizyjnej. Fenix wyposażony jest w kołowo-gąsienicowy system napędowy wraz z ruchomymi przednimi stabilizatorami, które umożliwiają mu na poruszanie się w trudnych warunkach terenowych. Jego maksymalna prędkość wynosi 10 km/h, zaś zasięg transmisji radiowej 500 m.
Fenix w zależności od wyposażenia może być przeznaczony do obserwacji i nasłuchu, działań pirotechnicznych oraz transportowania środków dywersyjnych. Jego małe gabaryty (60x50x19 cm) pozwalają na przenoszenie go w plecaku, przez co może być wykorzystywany między innymi przez operatorów wojsk specjalnych.
Przemysłowy Instytut Automatyki Pomiarów PIAP na swoim stoisku demonstruje również nową wersję taktycznego robota miotanego TRM 2.0. Ten niewielki robot, o masie 1,5 kg, przeznaczony jest do prowadzenia operacji rozpoznania oraz obserwacji w trudnodostępnym otoczeniu. W porównaniu do poprzedniej wersji, TRM 2.0 charakteryzuje się cichszym i szybszym układem napędowym oraz większym zasięgiem operacyjnym (w budynkach do 100 m, w terenie otwartym 350 m). Robot wyposażony został również w diody podczerwieni jak i światła białego. W celu ułatwienia obsługi zmieniony został również panel sterowania, wyposażony w 5 calowy wyświetlacz.
Czytaj więcej: MSPO 2016: Nowa generacja robotów PIAP w Kielcach [Defence24.pl TV]
Oprócz robotów Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP pokazuje także akcesoria CBRN, czyli urządzenia wspierające działania zwalczające zagrożenia chemiczne, biologiczne radiologiczne i nuklearne. Na stoisku można zobaczyć: C-Sensor (LCD 3.3.) do badania występowania niebezpiecznych dla człowieka substancji w powietrzu; modułowy próbnik cieczy służący do pobierania i magazynowania próbek cieczy, system Bio-Vortex wykorzystywany do pobierania próbek zanieczyszczeń biologicznych z otaczającego powietrza oraz magazynowania ich w formie uwodnionej oraz urządzenia R-Sensor w wersji ZR-1 oraz ZR-2 służące do pomiaru dawki promieniowania gamma, a także stację pogodową dedykowaną dla robotów mobilnych.
Oprócz prezentowanych nowości na stoisku Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP znaleźć można małego robota do rozpoznania Scout, mobilnego robota pirotechnicznego Gryf, a także mobilny robot interwencyjny (RMI) wyposażony w wielofunkcyjne urządzenie pirotechniczne Multistriker.
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów prezentuje również chwytak do deorbitacji satelitów - technologię opracowaną przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.