Strona główna

MSPO 2016: KenBIT prezentuje system łączności z okrętu ORP „Kormoran”

Na górnym ekranie zobrazowanie systemu MHS PIGEON, na dolnym – systemu OCTOPUS. Fot. Defence24.pl.
Na górnym ekranie zobrazowanie systemu MHS PIGEON, na dolnym – systemu OCTOPUS. Fot. Defence24.pl.

Spółka KenBIT prezentuje na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach dwa swoje sztandarowe produkty OCTOPUS i MHS PIGEON, które już znalazły zastosowanie na polskich okrętach.

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Firma KenBIT wyspecjalizowała się we wszystkim tym, co pomaga połączyć wiele różnego typu urządzeń w jeden, zintegrowany system łączności wykorzystując własnej konstrukcji komutatory, interfejsy oraz dostarczając oprogramowanie tworzone i modyfikowane według potrzeb i uwag użytkowników. Nie ma przy tym ograniczeń co do typu integrowanych urządzeń. Rozwiązania KenBIT-u wykorzystywane w Marynarce Wojennej są oparte na stosowanych w polskich siłach morskich radiostacjach firmy: Rohde Schwarz i Sailor. Możliwa jest również integracja dowolnych innych radiostacji wybranych przez Zamawiającego.

OCTOPUS

Okrętowy Podsystem Zdalnej Kontroli i Konfiguracji Systemu Łączności OCTOPUS to główny element kontroli okrętowych środków łączności wewnętrznej i radiowej. Pozwala on na łatwe konfigurowanie urządzeń łączności fonicznej i transmisji danych oraz wizualizację stanu komutacji i statusu, w jakim znajdują się poszczególne urządzenia.

Wizualizacja architektury systemu łączności ma postać skalowalnego schematu, na którym pokazane są zarówno urządzenia (z opisem ich statusu oraz dostępnych na nich portów), jak i połączenia między nimi. W ten sposób administrator systemu może bardzo łatwo zorientować się w sposobie jego działania i np. znaleźć ewentualne usterki.

Można również „obserwować” konfigurację wszystkich połączeń fonicznych i transmisji danych pomiędzy urządzeniami końcowymi i pośrednimi, ponieważ zobrazowana jest także architektura logiczna systemu łączności (z wewnętrznymi torami połączeń komutowanych i z uwzględnieniem połączeń fizycznych).

Istnieje dodatkowo możliwość szybkiej i łatwej rekonfiguracji całego systemu łączności, korzystając z wcześniej przygotowanych i zarejestrowanych scenariuszy. Wykorzystuje się do tego tzw. formularze konfiguracyjne, które są przypisywane do każdego urządzenia i pozwalają na ustawienia kilku lub wszystkich parametrów, zarówno w zakresie poszczególnych urządzeń, jak też całkowitego stanu komutacji.

MHS PIGEON

MHS PIGEON to Okrętowy System Edycji i Transmisji Wiadomości proponowany jako podstawowy element okrętowej transmisji danych w kanałach łączności radiowej. Jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego obiegu wiadomości na okręcie – edycję tej wiadomości przez wielu użytkowników oraz transmisję informacji w ramach współpracy interoperacyjnej NATO. System ten zapewnia dodatkowo realizację funkcji Chat, obsługę poczty elektronicznej oraz interfejs do systemów zewnętrznych umożliwiający transmisje i odbiór wiadomości zgodnych z dokumentem ACP 127.

MHS PIGEON posiada 16 portów asynchronicznych oraz 4 porty synchroniczne transmisji danych z możliwością podłączenia modemów, urządzeń kryptograficznych lub radiostacji. Jego zasadniczym elementem jest „Interfejs MHS” ze specjalistycznymi aplikacjami, uruchamianymi na terminalach PC osób funkcyjnych na jednostce pływającej (MHS Messenger, MHS Configurator, MHS Chat i E-mail).

Oba prezentowane na MSPO w Kielcach rozwiązania zostały zastosowanie na najnowszym polskim okręcie – niszczycielu min ORP „Kormoran”. Ich wcześniejsza wersja została zaimplementowana i jest wykorzystywana na okręcie transportowo–minowym ORP „Kraków”.

Czytaj też: Serwis Specjalny Defence24 MSPO 2016 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze