Reklama

Strona główna

MSPO 2015: Zmodernizowany UKM-2000P dla Wojska Polskiego

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

ZM Tarnów S.A. prezentują w Kielcach najnowszy wariant karabinu maszynowego UKM-2000P kalibru 7,62 mm, zmodernizowany na podstawie doświadczeń użytkowania w Iraku i Afganistanie. Broń zyskała na ergonomii i jest dostosowana do standardowej amunicji 7,62 mm x 51 NATO, pochodzącej od różnych producentów.

UKM-2000 w trzech różnych wariantach zostały wdrożone w Wojsku Polskim w celu zastąpienia karabinów maszynowych PK/PKM konstrukcji sowieckiej. Jednakże, doświadczenia z eksploatacji tej broni, zwłaszcza podczas misji w Afganistanie i Iraku, wykazały potrzebę unowocześnienia karabinów maszynowych.

Dlatego ZM Tarnów zdecydowały się na opracowanie ulepszonej wersji, noszącej na początku oznaczenia UKM-2013 a potem UKM-2000M. W czerwcu broń przeszła testy wojskowe, co otwiera drogę do realizacji kontraktu o wartości 24,76 mln zł, dotyczącego dostaw zmodernizowanych UKM-2000P w latach 2015-2018 w liczbie niemal 380 sztuk.

Zmodernizowany wariant karabinu maszynowego UKM-2000P został ulepszony pod względem dopuszczalnych warunków działania, ergonomii i doskonałości mechanicznej. Najbardziej widoczne zmiany obejmują wprowadzenie szyn uniwersalnych Picatinny, zarówno na komorze zamkowej jak i rurze gazowej. Umożliwia to wykorzystanie różnorodnych celowników i innych elementów wyposażenia. Zmianie uległa też kolba, składana na lewą stronę i w regulowanym wariancie półotwartym. Metalowy pojemnik na taśmę zastąpiła o wiele wygodniejsza torba materiałowa.

Jeśli chodzi o mechanizm broni, to wprowadzono m. in. możliwości strzelania amunicją ślepą, bez potrzeby montażu dodatkowej wkładki w układzie dosyłania amunicji. Ułatwiono też  procedurę ładowania broni, wprowadzając mechanizm zapobiegający „cofaniu się” taśmy amunicyjnej i dodając przeciągacz taśmy, umożliwiający ładowanie broni bez otwierania pokrywy komory zamkowej.

W systemie otwierania tej pokrywy wprowadzono zatrzask umożliwiający jej zablokowanie w dwóch zaprogramowanych położeniach. Istotne dla użytkowników jest także wprowadzenie możliwości zamykania komory zamkowej w dowolnym położeniu suwadła, poprzez zastosowanie chowanej rolki tego elementu. 

Kolejna zmiana, która jest zgodna z oczekiwaniami żołnierzy to znacznie skuteczniejsze urządzenie wylotowe z tłumikiem płomieni typu szczelinowego, które ogranicza błysk podczas strzelania, utrudniając wykrycie pozycji z jakiej UKM-2000P prowadzi ogień. Poprawiono także stabilność ognia oraz zmniejszono siły działające na strzelca, dzięki wprowadzeniu do zespołu suwadła amortyzatora odrzutowego oryginalnej konstrukcji ZM Tarnów.

Broń została też dostosowana do działania w zakresie temperatur od -30 do +50 stopni Celsjusza, co czyni ją realnie skuteczną w każdych warunkach operacyjnych. Zmodyfikowany UKM-2000P pozostaje jedną z lżejszych broni tej klasy stosowanych na świecie.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama