Reklama

Strona główna

MSPO 2015: Wzmocnione uzbrojenie żołnierza przyszłości oferowane przez ZM Tarnów

Fot. ZM Tarnów.
Fot. ZM Tarnów.

Zakłady Mechaniczne Tarnów proponują rozszerzenie uzbrojenia systemu żołnierza przyszłości. W jego skład miałyby wejść dodatkowe elementy, pozwalające na zwalczanie celów wykorzystujących osłony terenowe, lekko opancerzonych czy znajdujących się w odległości ponad 1 km. Spółka zaprezentuje trzy proponowane dla żołnierza przyszłości produkty na targach MSPO 2015 w Kielcach.

ZM Tarnów podkreśla, że pismo do przewodniczącego Komitetu Sterującego z propozycją wzmocnienia uzbrojenia żołnierza przyszłości zostało złożone po uwzględnieniu doświadczeń z operacji, w jakich brali udział żołnierze Wojska Polskiego i sił zbrojnych innych państw. W założeniu ma to umożliwić zwiększenie zasięgu, skuteczności i zakresu zwalczania celów (włącznie z wykorzystującymi osłony).

Tarnowskie zakłady proponują użycie w systemie żołnierza przyszłości rewolwerowego granatnika typu RGP-40. System może wykorzystywać ponad 30 różnych rodzajów amunicji, w tym także pociski o podwyższonej prędkości, zdolne do zwalczania celów na odległościach 700-800 m. Przeprowadzono już serię testów granatnika, potwierdzających zdolność do użycia tego typu amunicji.

Proponowane jest również rozszerzenie uzbrojenia żołnierza przyszłości o samopowtarzalny karabin wyborowy kalibru 8,6 mm. Przeprowadzono już testy demonstratora technologii i w chwili obecnej budowany jest prototyp tego typu uzbrojenia.

ZM Tarnów sugeruje, aby tymczasowo uzupełnić uzbrojenie o powtarzalny karabin wyborowy ALEX kalibru 8,6 mm, co ma pozwolić na zwalczanie celów na odległościach powyżej 1 km. Wreszcie, spółka z Tarnowa sugeruje uzupełnienie zestawu uzbrojenia żołnierza przyszłości o zmodyfikowany uniwersalny karabin maszynowy 7,62 mm UKM-2000P. Zakłady Mechaniczne podkreślają, że UKM-2000P jako karabin uniwersalny jest również bronią indywidualną.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama