Strona główna

MSPO 2015: Trzy wersje nowych Jelczy dla polskiej armii

Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Jelcz prezentuje na MSPO 2015 w Kielcach jeden ze swoich najnowszych produktów - samochód ciężarowy Jelcz 442.32 wyposażony w trzy odmienne kabiny.

Spółka Jelcz prezentuje podczas MSPO 2015 swój nowy średni samochód ciężarowy wysokiej mobilności w terenie Jelcz 442.32. Na wystawie można zobaczyć trzy różne odmiany tego nowego samochodu ciężarowego, który niedawno rozpoczął służbę w polskich siłach zbrojnych. Pierwszą jest ciężarówka wyposażona w kabinę dwuosobową.

Samochód ma masę własną 9750 kg natomiast jego ładowność to 6000 kg. Na skrzyni ładunkowej można przewozić 12 palet typu Euro, 24 żołnierzy lub też można zabudować na niej 15-stopowy kontener. Druga z prezentowanych wersji wyposażona jest w kabinę czterowosobową.

Masa własna pojazdu wynosi w tym przypadku 10 100 kg, natomiast ładowność 5 500 kg. W przypadku tej wersji na skrzyni ładunkowej można przewozić do 10 palet Euro lub zabudować kontener 10-stopowy. Skrzynia tej wersji jest przystosowana do kotwiczenia i przewozu Ruchomego Węzła Łączności Cyfrowej. Ostatnia z ciężąrówek wystawianych na salonie wyposażona jest w kabinę do przewozu sześciu osób, posiada ona ramę kontenerową przystosowaną do kotwiczenia kontenera 10-stopowego.

Napęd Jelczy 442.32 stanowi silnik MTU 6R 106, który już w chwili obecnej może być obsługiwany, a docelowo również produkowany w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu. Pojazdy tego typu zastępują w Wojsku Polskim wysłużone samochody Star 266. 

Samochody Jelcz 442.32 znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego, pierwsze egzemplarze trafiły do żołnierzy w drugiej połowie minionego roku. Zamówienie złożone przez Inspektorat Uzbrojenia ma wartość ok. 400 mln złotych, zakłada dostarczenie co najmniej 910 pojazdów tego rodzaju, zarówno w wersji skrzyniowej, jak i przystosowanych do zamontowania wyposażenia specjalistycznego. Całość dostaw ma zostać zrealizowana do 2018 r.

Źródło:
MSPO
/ MSPO Defence24

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.