Reklama

Strona główna

Fot. Defence24.pl.

MSPO 2015: Polska termowizja dla pojazdów i żołnierzy. Kompetencje PCO S.A. [Defence24.pl TV]

Jeśli chodzi o termowizję, PCO buduje te kompetencje od wielu lat. (…) Nasze kamery termowizyjne w niczym nie ustępują kamerom produkowanym przez konkurencję zagraniczną – podkreśla w rozmowie z Defence24.pl prezes zarządu i dyrektor generalny PCO S.A Ryszard Kardasz. Opracowane rozwiązania są przeznaczone zarówno dla pojedynczych żołnierzy, jak i pojazdów bojowych, w tym czołgów Leopard 2, PT-91, T-72 i T-64. PCO S.A. jest liderem i integratorem konsorcjum budującego system żołnierza przyszłości TYTAN. Podczas MSPO 2015 zaprezentowano szeroką gamę produktów, w tym kamerę termowizyjną KLW-1 „ASTERIA”, lornetkę termowizyjną NPL-1T „AGAT”, stabilizowaną głowicę optoelektroniczną GOD-1 „IRIS”, a także nokto- i termowizyjne systemy obserwacyjne i celownicze przeznaczone dla pojedynczych żołnierzy.

PCO S.A. jest przygotowane zarówno do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych w zakresie systemów termowizyjnych, jak i wdrażania oraz produkcji. W spółce stworzono centrum technologii termowizyjnej, dysponujące dużym potencjałem rozwojowym i współpracujące z Wojskową Akademią Techniczną. Systemy termowizyjne produkowane przez spółkę są już obecnie dostarczane do Wojska Polskiego.

PCO S.A. jest liderem konsorcjum i integratorem polskiego programu żołnierza przyszłości TYTAN. W pracach bierze udział 13 firm – zarówno państwowych, jak i prywatnych. Projekt integruje wiele różnych sensorów, w tym radiostacje, gogle, celowniki termowizyjne.

TYTAN to system najniższego szczebla zarządzania polem walki – podkreśla w rozmowie z Defence24.pl Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny PCO S.A. Ryszard Kardasz. Stopień skomplikowania systemu powoduje konieczność wykorzystania zdolności o charakterze interdyscyplinarnym. Pierwszy etap programu TYTAN został zrealizowany zgodnie z planem, określonym przez kontrakt podpisany z Ministerstwem Obrony Narodowej.

System termowizyjny KLW-1 „ASTERIA” to w chwili obecnej kilka różnych kamer, które są dostosowywane do konkretnych pojazdów, jak KTO Rosomak, T-72, Leopard 2 czy czołg T-64. Ten ostatni nie znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego, ale potencjalni użytkownicy eksportowi są zainteresowani implementacją kamer do systemów kierowania ogniem. – Mówiąc KLW-1 mówimy dzisiaj o setkach kamer, które będą używane w różnych programach – podkreśla Jacek Duliński, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu PCO S.A. Kamery KLW-1 „ASTERIA” są już obecnie wykorzystywane w ramach modernizacji czołgów PT-91 Twardy należących do Sił Zbrojnych RP.

Rozdzielczość kamery KLW-1 „ASTERIA” wynosi 640x512 pikseli, co jest zgodne ze standardami światowymi. Najmocniejszą stroną kamery KLW-1 „ASTERIA” jest obróbka sygnału. Inżynierowie spółki są w stanie zapewnić odpowiednią jasność i kontrast obrazu – zwraca uwagę Mariusz Krawczak, Główny Konstruktor. System charakteryzuje się przy tym korzystnym stosunkiem jakości do ceny. Kamera KLW-1 „ASTERIA” została wyróżniona nagrodą Defender podczas targów MSPO 2015.

PCO S.A. opracowało lornetkę termowizyjną NPL-1T „AGAT”, opartą na detektorze niechłodzonym, pozwalającą na prowadzenie obserwacji w kompletnej ciemności. Odpowiednio skonfigurowana, pozwala na wykrycie standardowego celu NATO z odległości 7 km. Dysponuje interfejsem, który pozwala na przesyłanie danych na zewnątrz. Może być zdalnie sterowana. Niewielki pobór energii umożliwia prowadzenie ciągłej pracy przez kilkanaście godzin.

Spółka proponuje, aby wszystkie produkowane i opracowywane przez PCO S.A. sensory były wykorzystane w procesie modernizacji czołgów Leopard 2, będącym jednym z kluczowych programów modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Kolejne zamówienia przyczyniają się do dalszego wzmacniania potencjału technologicznego PCO S.A. w zakresie systemów termowizyjnych, dostarczanych Siłom Zbrojnym RP.

 

 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama