Strona główna

MSPO 2015: Półmetek badań karabinu maszynowego UKM-2000P

UKM-2000P. Fot. Zakłady Mechaniczne Tarnów.
UKM-2000P. Fot. Zakłady Mechaniczne Tarnów.

Jak informują Zakłady Mechaniczne Tarnów, badania karabinu maszynowego UKM-2000P przekroczyły właśnie półmetek. Podczas ostatniej przeprowadzonej serii testów, jakie odbyły się na Strzelnicy Garnizonowej w Wesołej, badano ergonomiczność broni w czasie prób ogniowych.

Karabin UKM-2000P to nowa wersja UKM-2000 która w najbliższych latach ma trafić na wyposażenie Wojska Polskiego w liczbie blisko 380 egzemplarzy. Badana wersja ma mieć poprawioną niezawodność i ergonomię oraz zwiększoną trwałość. Kierownik zespołu projektowego Karol Wilk informuje, że w toku dotychczasowych badań nie odnotowano ani jednego zacięcia z winy broni, a próby przeprowadzano między innymi w ekstremalnych temperaturach sięgających minus 50 stopni, w zapyleniu, zaszronieniu i w deszczu. Wskutek uwag żołnierzy biorących udział w testach wybrano, przykładowo, najbardziej odpowiadający im rodzaj kolby – jeden z czterech proponowanych wariantów.

Nowa wersja karabinu UKM-2000 zostanie pokazana na nadchodzącym XXIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach na stoisku Zakładów Mechanicznych Tarnów, będącym częścią szerszej prezentacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zmodyfikowany UKM będzie pokazywany w ramach prezentacji indywidualnego wyposażenia żołnierza. Oprócz opracowywanej nowej wersji tego karabinu, producent pokaże również rodzinę swoich karabinów wyborowych. Będzie to okazja do zobaczenia nie tylko sprawdzonych już w armii karabinów BOR i WKW TOR, lecz też karabinu ALEX-338 zasilanego amunicją kalibru 8,6 mm.

Oprócz tego na salonie w Kielcach będzie też można zobaczyć cywilny karabin 308 ZMT HS, granatnik rewolwerowy RGP-40 i wielolufowy karabin maszynowy WLKM.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze