Strona główna

MSPO 2015: KenBIT gotowy z systemem łączności dla Kormorana

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Spółka KeBIT zaprezentowała w Kielcach okrętowy zintegrowany system łączności NEPTUN, którego rozbudowana wersja dla niszczyciela min Kormoran II przeszła już badania zakładowe, odbiory FAT i jest gotowa do zamontowania na okręcie.

Według informacji przedstawicieli spółki, gotowy jest już podsystem łączności zewnętrznej (bez urządzeń krypto, które zostaną dostarczone później), podsystem łączności wewnętrznej, system alarmowej kontroli dostępu (obejmujący wszystkie zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne kontroli dostępu pomieszczeń strefy pierwszej - kabina radio i krypto), podsystem telewizji przemysłowej, oraz sieci informatyczne „ogólne” (nie związane z systemami bojowymi).

Specjalnie dla testów współdziałania systemu NEPTUN z urządzeniami krypto, spółka KenBIT zbudowała symulatory urządzeń kryptograficznych. Obecnie wszystko jest gotowe do montażu na okręcie, jednak wcześniej spółka będzie musiała położyć okablowania w obrębie kabiny radio i krypto oraz podłączyć je do sieci okrętowej.

KenBIT jest integratorem systemu łączności opierając się na urządzeniach, które już są wykorzystywane w Marynarce Wojennej. Radiostacje dostarcza np. niemiecka firma Rohde Schwarz. Samo dopasowanie raków, budowa komutatorów i interfejsów oraz dostarczenie oprogramowania, a później uruchomienie całości, jest zadaniem spółki KenBIT - podobnie jak rozlokowanie na okręcie we wskazanych miejscach pulpitów wynośnych (np. na mostku i na BCI).

Wykonanie systemu łączności dla Kormorana II jest bardzo ważne dla spółki KenBIT, ponieważ może zaowocować zamówieniami podobnych rozwiązań na okrętach typu Miecznik i Czapla. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że wcześniej podobne systemy zamontowano na okrętach ORP „Resko”, ORP „Dąbie”, ORP „Flaming”, ORP „Mewa”, ORP „Czajka”, a teraz montuje się na okręcie transportowo–minowym ORP „Kraków”.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze