Reklama

Strona główna

MSPO 2015: IRIS-T SL - oferta Diehl Defence dla Polski w postępowaniu „Narew”

fot. A.Hładij/Defence24.pl
fot. A.Hładij/Defence24.pl

Na MSPO 2015 w Kielcach niemiecka firma Diehl Defence prezentowała wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu IRIS-T SL. Te wywodzące się z rakiet powietrze-powietrze IRIS-T pociski są jedną z dziewięciu ofert dla Polski w postępowaniu na system obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”. 

System został zamontowany na podwoziu polskiej firmy Jelcz, co pokazuje jego duże możliwości adaptacji z różnymi systemami transportowymi bez konieczności wykonywania dodatkowych prac. Rakiety IRIS-T SL są wersją rozwojową pocisku powietrze-powietrze IRIS-T, który został już także zmodyfikowany do odpalania z wyrzutni naziemnych. Rakiety w wersji SL są o ok. 1/5  dłuższe od pierwotnej wersji. Producent deklaruje, że nowy pocisk dysponuje zasięgiem 40 km i maksymalnym pułapem 20 km. Rakieta może razić obiekty latające z możliwością wskazania celu uderzenia już po odpaleniu (lockon-after-launch). Dane celów są podawane przez RF data link. Rakieta posiada ciąg wektorowany, który umożliwia niszczenie także nisko lecących statków powietrznych wykrytych w niewielkiej odległości od wyrzutni. Pociski przechwytujące IRIS-T SL naprowadzane są na podczerwień.

Makiety rakiet IRIS-T i IRIS-T SL, fot. A.Hładij/Defence24.pl
Makiety rakiet IRIS-T i IRIS-T SL, fot. A.Hładij/Defence24.pl

Projekt rozwojowy pocisku przeciwlotniczego IRIS-T SL został zlecony przez władze Republiki Federalnej Niemiec. W założeniu rakieta tego typu ma stanowić jeden z elementów perspektywicznego systemu obrony powietrznej TLVS. Producent deklaruję, że dzięki własnościom „Plug & Fight” system oparty o IRIS-T SL może bez problemu współpracować z systemami średniego zasięgu takimi jak Patriot czy MEADS jak ma to mieć miejsce w Niemczech w razie wyboru produktu Diehl Defence przez naszego zachodniego sąsiada. Wprowadzenie IRIS-T SL ma umożliwić w Niemczech obniżenie kosztów eksploatacji systemu MEADS opartego o drogie rakiety PAC-3 MSE pozostawiając zadanie zwalczania mniej wymagających celów takich jak samoloty, śmigłowce czy bezzałogowce IRIS-T SL. Diehl Defence podkreśla, że system będzie łatwy do zintegrowania z szeroką gamą obecnych i przyszłych systemów przeciwlotniczych.

Testy systemu przeciwlotniczego opartego o rakiety IRIS-T SL miały miejsce w na początku roku w RPA i zdaniem producenta wszystkie założenia prób zostały osiągnięte.

Na stoisku Diehl Defence pokazano także makietę dookólnego  radaru Ground-Based Multi-Mission Radar australijskiej firmy CEA Technologies o zasięgu 200 km, który ma być odporny na zakłócenia u umożliwiać obserwację do 500 celów jednocześnie. 

Diehl Defence oferujący pocisk IRIS-T SL jest jednym z podmiotów, które brały udział w dialogu technicznych w związku z postępowaniem  na system obrony powietrznej krótkiego zasięgu „Narew”. 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama