Strona główna

MSPO 2015: Haubica Diana. Podwozie z Polski i wieża ze Słowacji

Fot. J.Sabak/Defence24.pl
Fot. J.Sabak/Defence24.pl

Podczas kieleckiego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2015 słowacka Konstrukta pokazuje haubicę samobieżną Diana kalibru 155 mm, na podwoziu gąsienicowym opracowanym przez gliwicki ośrodek pancerny.

Diana stanowi połączenie słowackiej wieży, podobnej jak w systemie artyleryjskim Zuzana 2 oraz podwozia gąsienicowego, dostarczonego przez gliwicki ośrodek pancerny, będącego rozwinięciem pojazdu wykorzystywanego w programie armatohaubicy Krab. Napęd pojazdu stanowi silnik S-12U, podobny jak w czołgach typu PT-91 Twardy. 

Diana posiada działo 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, które według przedstawicieli producenta zapewnia maksymalną donośność rzędu 41 km. System artyleryjski ma możliwość prowadzenia zarówno ognia pośredniego, jak i bezpośredniego, a w wieży i kadłubie mieści się łącznie 80 pocisków. Jest wyposażony w automat ładowania mieszczący 40 pocisków, system kierowania ogniem i układ nawigacyjny.

Szybkostrzelność wynosi maksymalnie 5 strzałów na minutę bądź 13 strzałów w ciągu 3 minut. Istnieje możliwość wykorzystania środków łączności zgodnie z wymogami użytkownika końcowego. Haubica Zuzana 2 na kołowym, opancerzonym podwoziu 8x8, której wieżę wykorzystuje Diana, to rozwinięcie serii systemów artyleryjskich kalibru 155/152 mm, do której należą również haubice wz. 77 Dana produkcji czechosłowackiej, używane m.in. w Wojsku Polskim.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze