Strona główna

MSPO 2015: Fenix - nowy przenośny robot z PIAP

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Robot plecakowy Fenix to najnowsza konstrukcja opracowana przez PIAP do celów rozpoznania i działań saperskich, również w przestrzeniach niedostępnych dla człowieka. Przy masie 15 kg maszyna posiada możliwość działania do 6 godzin i poruszania się z prędkością sięgającą 10 km/h. 

Fenix miał swoją premierę podczas targów MSPO 2015 w Kielcach, gdzie prezentowano go wraz z wielofunkcyjnym ramieniem, lekkim modułem sterującym i plecakiem służącym do przenoszenia całego zestawu. Zależnie od zastosowanych elementów roboczych, ramię może zwiększyć masę zestawu do 20 kg. Nadal jednak jest to lekki, wysoce mobilny pojazd bezzałogowy o niewielkich wymiarach, małej masie i wysokiej mobilności. Robot wyposażony jest w dzienne i nocne systemy optoelektroniczne skierowane do przodu i do tyłu, mikrofon i głośnik oraz możliwość wyposażenia w ruchomą głowicę oraz manipulator o udźwigu 1,5 kg oraz zasięgu 1 metra. 

Gąsienicowo-kołowy układ napędowy i przednie stabilizatory umożliwiają mu pokonywanie różnych rodzajów terenu i przeszkód, takich jak np. schody, podwyższenia czy korzenie drzew. Fenix może się poruszać nie tylko po utwardzonej nawierzchni, ale również po nieutwardzonych drogach, leśnych ścieżkach czy po piasku. Maksymalna prędkość jazdy po utwardzonym podłożu to 10 km/h, a zasięg systemu sterowania wynosi 500 metrów, co umożliwia dość szerokie wykorzystanie do działań rozpoznawczych. Szybkowymienne baterie umożliwiają nieprzerwaną pracę systemy przez sześć godzin.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze