Reklama

Strona główna

Lubawa przedstawiła modułowy pancerz IMMA. Zintegrowany system ochrony pojazdu na MSPO

Budowy systemu modułowego opancerzenia IMMA - Fot. Lubawa S.A.
Budowy systemu modułowego opancerzenia IMMA - Fot. Lubawa S.A.

Grupa Lubawa zaprezentowała podczas kieleckiego MSPO szeroką ofertę swoich produktów, dedykowanych zarówno siłom zbrojnym, jak też służbom mundurowym i ratownictwu. Największe zainteresowanie wzbudzał system opancerzenia modułowego IMMA oraz mobilna Placówka Medyczna Poziomu 1. 

Grupa Lubawa zaprezentowała pełną ofertę dotyczącą systemów kamuflażu mobilnego i stacjonarnego, ochrony osobistej, technologii przeciwchemicznych, ratowniczych, lądowych, morskich i lotniczych. Ekspozycję zwiedził m.in. prezydent RP Andrzej Duda, oraz wiceminister obrony Bartosz Kownacki i podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski.

Duda Lubawa MSPO2016
Prezydent RP Andrzej Duda podczas zwiedzania stoiska Grupy Lubawa na MSPO 2016 - Fot. Lubawa S.A.

Szczególne zainteresowanie budziły nowości w ofercie, takie jak Zintegrowany Wielozakresowy Pancerz Modułowy IMMA, łączący zarówno ochronę balistyczną, jak też kamuflaż wielozakresowy. IMMA (ang. Integrated Multispectral Modular Armour) składa się z dopasowanych do danego typu pojazdu modułów, które składają się z dwóch warstw: balistycznej i kamuflującej. Zapewnia to zarówno ochronę w postaci utrudniającego wykrycie i trafienie kamuflażu wielozakresowego, jak też kompozytowe opancerzenie zwiększające poziom ochrony balistycznej wozu bojowego.

Czytaj więcej: Nowy Serwis Specjalny MSPO.Defence24.pl - Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zapraszamy!

Warstwa maskująca została stworzona w oparciu o najnowszy wariant kamuflażu firmy Lubawa, który może zostać dostosowany pod względem kolorystyki do indywidualnych wymagań klienta. Moduły kamuflujące są szybkowymienne i umożliwiają łatwą zmianę kamuflażu np. z zimowego na letni, czy też dostosowany do odmiennego tła. Panele maskują skutecznie nie tylko w zakresie światła widzialnego, ale również bliskiej podczerwieni, zapewniając 85 proc. redukcję termicznej emisji pojazdu oraz znaczące obniżenie sygnatury radarowej.

IMMA Lubawa
Budowy systemu modułowego opancerzenia IMMA - Fot. Lubawa S.A.

Panele kamuflażu mocowane są do modułowego pancerza kompozytowego. Zapewnia on poziom ochrony zależny od wymagań użytkownika w zakresie poziomu 1-4 zgodnie ze standardem STANAG. Masa opancerzenia zależna jest od poziomu ochrony, tak więc ograniczają ją przede wszystkim techniczne możliwości wozu bojowego oraz możliwości finansowe nabywcy.

Kolejnym interesującym produktem jest Placówka Medyczna Poziomu 1, oferowana przez firmę Lubawa zarówno odbiorcom krajowym, jak i zagranicznym. Jest to mobilny, w pełni wyposażony system, złożony z przyczepy transportowej z agregatem prądotwórczym i nagrzewnicą, wyposażenia medycznego oraz elektrycznego i oświetleniowego wraz z namiotem medycznym. Czyni to placówkę samodzielnym, wysoce mobilnym elementem systemu medycznego.

Lubawa placówka medyczna poziomu 1
Prezentacja Placówki Medycznej Poziomu 1 na MSPO - Fot. Lubawa S.A.

Całość spełnia wymagania dla udzielania opieki medycznej w zakresie zadań realizowanych na Poziomie 1 zabezpieczenia medycznego, zgodnie z dokumentem „Zabezpieczenie medyczne Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. Oznacza to, że produkt firmy Lubawa S.A. umożliwia realizację zadań opieki medycznej i podtrzymywania funkcji życiowych żołnierzy rannych na polu walki. Spełnia więc role pierwszego ogniwa w łańcuchu ratowania życia rannego żołnierza. Po udzieleniu podstawowej opieki medycznej przewożeni są oni do placówki poziomu 2 lub szpitala stacjonarnego.

Oferta Lubawy wygrała wiosną 2016 roku w przetargu dotyczącym Polowej Placówki Zabezpieczenia Medycznego Poziomu 1, co zaowocowało zawarciem umowy na dostawy dla Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Wartość umowy wyniosła 2,7 mln zł.

Na swoim kieleckim stoisku Grupa Lubawa prezentuje również szeroką gamę produktów ratowniczych, zwłaszcza związanych z ratownictwem morskim, kamuflaże mobilne i stacjonarne oraz szeroką gamę oporządzenia i systemów ochrony osobistej. Są to zarówno hełmy, kamizelki czy elementy opancerzenia przeznaczone dla wojska, jak też dla policji i innych służb mundurowych. Wśród ciekawych produktów znalazły się też elementy opancerzenia dla jednostek pływających i maszyn latających oraz zestaw kompozytowych, miękkich zbiorników dla śmigłowca szturmowego Mi-24, które dotąd można było pozyskać jedynie z Rosji.

Źródło:MSPO / MSPO Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze